Reklama

Kultura

W środę będą grać i śpiewać pod pomnikiem Nalepy w Rzeszowie!

Natalia Chrapek
Dodano: 01.03.2020
49801_pomnik
Share
Udostępnij
W środę, 4 marca, o godz. 17 gitarzyści z całego Podkarpacia oraz fani zespołu Breakout po raz kolejny spotkają się na ul. 3 Maja, by oddać hołd Tadeuszowi Nalepie – znanemu gitarzyście, wokaliście i kompozytorowi. Pod pomnikiem „ojca polskiego bluesa” wybrzmi przebój „Kiedy byłem małym chłopcem”. Zagrają i zaśpiewają go m.in. uczniowie szkół podstawowych ze Zgłobnia – miejscowości, w której urodził się artysta. Wspólne świętowanie na rzeszowskim deptaku rozpocznie trzydniową teatralną fetę poświęconą muzykowi, czyli „Teatr dla Nalepy”, organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 
 
Piosenka „Kiedy byłem małym chłopcem” Breakoutu została okrzyknięta przez magazyn „Twój Blues” najważniejszym utworem bluesowym XX wieku. Już w środę, 4 marca, będzie można ją usłyszeć pod pomnikiem Tadeusza Nalepy na ul. 3 Maja w Rzeszowie w wykonaniu gitarzystów z całego Podkarpacia oraz fanów kultowego zespołu. Nie zabraknie wśród nich uczniów szkół podstawowych ze Zgłobnia – miejscowości, w której urodził się artysta. Będzie też młodzież z Woli Zgłobieńskiej i Niechobrza Górnego. Do koncertowania każdy może się przyłączyć!
 
Bluesowa feta, która rozpocznie się o godz. 17, zapoczątkuje „Teatr dla Nalepy”, czyli trzydniowy cykl spektakli organizowany przez rzeszowską „Siemaszkę” z okazji zbliżającej się 13. rocznicy śmierci artysty. Aktorzy ponownie zagrają sztukę „Kiedy byłem małym chłopcem”, którą będzie można obejrzeć 4, 5 i 6 marca. Tym razem w klubie „Bohema”, znajdującym się w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – miejscu, które pamięta pierwsze muzyczne próby nastoletniego Nalepy. Bilety na spektakle, które odbędą się 4 i 6 marca można jeszcze kupić w cenie 40 zł w kasie teatru lub przez stronę internetową. Z kolei wejściówki przeznaczone na 5 marca, z racji „ulgowego czwartku”, będą dostępne za 25 zł.
 
 „Teatr dla Nalepy”. PROGRAM
 
Środa, 4 marca
 
godz. 17:00 – wspólne granie i śpiewanie pod pomnikiem Tadeusza Nalepy przy ul. 3 Maja
 
godz. 18:00 – spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem” oraz muzyczny wieczór wspomnień
 
miejsce: klub/restauracja „Bohema”
 
Czwartek, 5 marca

godz. 19:00 – spektakl „Kiedy byłem małych chłopcem”
 
miejsce: klub/restauracja „Bohema”
 
Piątek, 6 marca

godz. 17:00 – spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem”
 
miejsce: klub/restauracja „Bohema”
 
Wspomnienie o Nalepie
 
W tym roku „ojciec polskiego bluesa” skończyłby 77 lat. Tadeusz Nalepa – gitarzysta, wokalista i kompozytor blues-rockowy urodził się w podrzeszowskim Zgłobniu, a muzyczną karierę zaczynał w Rzeszowie. Stworzone przez niego zespoły Blackout i Breakout odniosły spektakularny sukces na polskiej scenie muzycznej, a takie płyty Breakoutów jak „Blues” czy „Karate” są uznawane za „kamienie milowe” polskiego rocka. Nalepa pozostawił także liczne grono naśladowców, którzy sięgnęli po bluesa zainspirowani jego artystycznymi dokonaniami.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy