Reklama

Kultura

Koncert Łobaszewskiej i zaduszki jazzowe u dominikanów

Alina Bosak
Dodano: 16.11.2022
68988_jazz_festival
Share
Udostępnij
X Rzeszów Jazz Festiwal rozjaśnia listopadowe nastroje w stolicy Podkarpacia. W programie jeszcze m.in. koncert Grażyny Łobaszewskiej z udziałem Stanisława Soyki. A wcześniej, w sobotę 19 listopada warto się wybrać na Zaduszki Jazzowe w Kościele Dominikanów,  gdzie zagra Adam Pierończyk solo. Start o godz. 19:00, a wstęp gratis! 
 
Koncerty gwiazd i pokazy filmowe są w programie trwającego od 6 listopada do 10 grudnia Rzeszów Jazz Festiwalu, którego pomysłodawcą jest Tomasz Drachus. Muzyki można posłuchać w Rzeszowskich Piwnicach, Kino za Rogiem Cafe, Wojewódzkim Domu Kultury, a w sobotę także w kościele oo. Dominikanów, gdzie odbędą się festiwalowe Zaduszki Jazzowe. A gratka to tym większa, że koncert jest gratis! Gra zaś znakomity saksofonista Adam Pierończyk.

Adam Pierończyk solo

Adam Pierończyk ukończył Akademię Muzyczną w Essen, rozpoczynając swoją karierę w Niemczech – Frankfurter Algemaine Zeitung określił go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”. Koncertował i nagrywał z artystami tej miary, co Sam Rivers, Archie Shepp, Miroslav Vitouš, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko czy Avishai Cohen. W swoim dorobku ma 20 nominacji do nagrody Fryderyk i dwie zdobyte statuetki. Komponuje na potrzeby teatru. Był dyrektorem artystycznym m.in. Sopot Jazz Festival, a od 2019 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego i artysty-rezydenta Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Pochodzi z Elbląga. Jego solowy koncert w rzeszowskim kościele rozpocznie się o godz. 19.00.
 
Adam Pierończyk to największa gwiazda 10 edycji Rzeszów Jazz Festiwal, obok Grażyny Łobaszewskiej i Stanisława Soyki, których występ jeszcze przed nami, oraz Wojtka Pilichowskiego, którego koncert już za nami, i grupy O.N.E.  – koncert w środę, 16 listopada, Kino za Rogiem Cafe.
 
Nie zabraknie również lokalnych twórców czy ukłonu w stronę studentów kierunku jazz i muzyka rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego. 1 grudnia o godz. 20.00 na studencki koncert pt. Barwy Jazzu i jam session zapraszają Rzeszowskie Piwnice. Również w Piwnicach 2 grudnia o godz. 20.00 wystąpi gitarzysta Jakub Szturm w koncercie „Changes”.
 
Melomani szykują się na finał jazzowego festiwalu 10 grudnia i koncert – Grażyny Łobaszewskiej, która świętuje 50 lat pracy scenicznej. Gościem specjalnym jest Stanisław Soyka. Ten koncert odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie o godz. 20.00.

Filmy z jazzem

Festiwalowi towarzyszą pokazy filmowe o tematyce okołojazzowej w Kino za Rogiem Cafe. W piątek 18 listopada można tam się wybrać o godz. 18.00 na film „30 lat wymówek”, a po projekcji w3ziac udział w  spotkaniu z reżyserem Armandem Urbaniakiem. 
 
24 listopada, również o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie natomiast „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy z muzyka Leszka Możdżera. Ostatni z zaplanowanych filmów to „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego, który zaplanowano na 29 listopada o godz. 18.00.
 
Bilety na koncerty dostępne w serwisie niezla-sztuka.pl.
Bilety na filmy będą dostępne na stronie Kino za Rogiem Cafe.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy