Reklama

Kultura

Toast Urodzinowy i wystawa fotografii dla Tomasza Stańko

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.06.2021
54386_stanko
Share
Udostępnij
Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 10 i 11 lipca, ale wcześniej, bo już od 26 czerwca, na ulicach Rzeszowa poczujemy klimat Mistrza dzięki wystawie fotografii muzyka autorstwa Jarka Wierzbickiego. 
 
Wystawa dokumentuje ostatnie koncerty, które zagrał Tomasz Stańko – wydarzenia, które miały miejsce w dwóch ostatnich latach życia trębacza, w tym z ostatniego koncertu, który odbył się 14 lutego 2018 roku w krakowskim klubie Alchemia. 

Spotkanie z Jarkiem Wierzbickim, które poprowadzi Bartłomiej Skubisz, w sobotę  26 czerwca o godz. 17.00. przy ekspozycji na ul. 3 Maja.
 
Z kolei 10 i 11 lipca Estrada Rzeszowska zaprasza na trzecią już edycję Toastu Urodzinowego – koncertów celebrujących życie i twórczość Tomasza Stańko. Unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu, powstał z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej managerki artysty. Tym razem wydarzenia upamiętniające Mistrza odbędą się w dwóch lokalizacjach – rzeszowskim BWA i na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.
 
Inauguracja cyklu Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko miała miejsce w 2019 roku – w Rzeszowie i Warszawie, symbolicznie – w mieście początku i w mieście pożegnania. Samo wydarzenie jest przywołaniem ducha wielkiego trębacza. W zeszłych latach wystąpili na m.in.: Wadada Leo Smith, Skalpel feat. Piotr Damasiewicz, David Virelles, Reuben Rogers, Gerald Cleaver, Skalpel feat. Piotr Damasiewicz, Marcin Wasilewski Trio feat. Tomasz Dąbrowski.
 
W tym roku na uczestników czekają dwa koncerty. 
 
SKUBISZ / LEMAŃCZYK COOPERATION – przygotowano pierwszego dnia Toastu.  To nowy muzyczny projekt łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6 strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei" dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem. W skład zespołu wchodzi również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy perkusista młodego pokolenia – Grzegorz Pałka.
 
Projekt łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość. 
 
Koncert w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko w Rzeszowie będzie absolutną premierą zadedykowaną pamięci Tomasza Stańko, a w jego programie znajdą się również muzyczne i tekstowe odniesienia do życia i muzyki Mistrza.
 
Wydarzenie odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Jana III Sobieskiego w Rzeszowie o godz. 19.00. 
 
Drugi dzień Toastu zapowiada się nie mniej interesująco. Jazzowe brzmienia przeniosą się w plener – na dziedziniec Zamku Lubomirskich 11 lipca o godz. 19.00. Tam na uczestników czeka muzyczna uczta w postaci koncertu AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET i duetu TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI (projekt specjalny na jazzowe combo i elektronikę). 
 
TOMASZ DĄBROWSKI to trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Okrzyknięty przez legendarny „Downbeat Magazine” jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie dzisiaj. Jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy w Europie. W 2015 roku Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii. Między mistrzem i „uczniami” zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „Tomasz Stańko Experience”. 
 
W ramach koncertu „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko”, który miał miejsce w lipcu 2020, Tomasz Dąbrowski, z towarzyszeniem tria Marcina Wasilewskiego i Tadeusza Sudnika, wybitnie zagrali muzykę Tomasza Stańko z czasów zespołu Freelectronic. Córka i spadkobierczyni Tomasza Stańko zgodziła się, by zagrał na trąbce monette , która należała do jej ojca. Teraz, Tomasz Dąbrowski poproszony o stworzenie autorskiego projektu na koncerty Toastu, które przez swój plenerowy i letni charakter mają luźniejszą atmosferę niż koncerty w salach, postanowił zaaranżować specjalny skład z Jankiem Młynarskim, skomponowany na combo jazzowe i elektronikę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy