Reklama

Kraków

Znamy wyniki „Krakowskiego testu wiedzy o klimacie”

Źródło: krakow.pl
Dodano: 18.11.2023
Zdjęcie: Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Zdjęcie: Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Share
Udostępnij

114 uczniów z krakowskich szkół ponadpodstawowych oraz z XVIII klas szkół podstawowych wzięło udział we wczorajszym Krakowskim teście wiedzy o klimacie. Aż pięcioro uczestników uzyskało najwyższy możliwy wynik i konieczna była dogrywka, która wyłoniła trzech laureatów. Wydarzenie odbyło się w ramach konferencji „E-know – 4 żywioły – Człowiek 2050”, organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Krakowskim Holdingiem Komunalnym.

Krakowski test wiedzy o klimacie to inicjatywa przygotowana szczególnie z myślą o młodzieży, o czym mówił otwierający wydarzenie zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Jak podkreślił, obecnie to właśnie dobrze wyedukowana młodzież powinna pełnić rolę ambasadorów troski o klimat, a jej zaangażowanie przyczyni się do zmiany wzorców zachowań, stanowiąc inspirację dla reszty społeczeństwa.

Test miał formę pisemną i składał się z 40 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru, przygotowanych przez krakowskich specjalistów z dziedziny klimatu oraz ochrony środowiska. Obejmował zagadnienia z zakresu zmian klimatu oraz ich konsekwencji, a także działań mitygacyjnych i adaptacyjnych do tych zmian. W teście znalazły się również pytania dotyczące bezpośrednio Krakowa. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 40 minut.

W teście uczestniczyło 114 uczniów, poziom wiedzy był wysoki – aż pięcioro uczestników uzyskało jednakowy, najwyższy wynik, stąd koniecznym okazało się przeprowadzenie dogrywki w formie odpowiedzi na pytania zadawane przez jury. Laureatami konkursu zostali uczniowie XIII LO w Krakowie: Karolina Badlik, która jako pierwsza odpowiedziała poprawnie na zadane przez komisję pytania, Filip Krawczyk i Amelia Strużyńska. Nagrodą dla laureatów konkursu były laptopy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy