Kraków

Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki już działa

Biuro Prasowe UMWM/AKK / Opracowanie PG
Dodano: 20.09.2023
Biuro Prasowe UMWM/AKK
Biuro Prasowe UMWM/AKK
Share
Udostępnij

Przy ulicy Cementowej w Krakowie znajduje się Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W jego siedzibie powstało Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Jego misja to wspieranie innowacyjnych, ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań przeznaczonych dla branży budowlanej.

Ogólnopolska sieć badawcza


Sieć badawcza Łukasiewicz to instytucja publiczna, której misją jest wspieranie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Aby osiągnąć ten cel, Sieć oferuje wsparcie w pracach badawczo rozwojowych (B+R) w różnych dziedzinach. Jedną z 22 należących do niej placówek jest Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. 18 września w jego siedzibie odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki.

Działalność badawcza


Centrum ma stanowić odpowiedź na aktualne wyzwania społeczno-gospodarcze związane z budownictwem. Przedmiotem jego działalności będą badania ogniowe oraz w dziedzinie rozwiązań na rzecz ochrony przed hałasem. Więcej o możliwościach i priorytetowych obszarach działalności jednostki można przeczytać TUTAJ.

Grunt to współpraca


Od samego początku działalności instytucja prowadzi współpracę z jednostkami naukowymi i dydaktycznymi. Należą do nich Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Krakowska oraz Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jak podaje malopolska.pl, podjęto też współpracę z samorządem województwa małopolskiego. W ten sposób w ramach jednego projektu spotyka się nie tylko biznes i nauka, ale także administracja publiczna.

Rozwój to nie tylko wynalazki


Zadania Centrum nie kończą się na działalności B+R. W ramach współpracy z krakowską Szkołą Aspirantów studenci i doktoranci uzyskają wsparcie edukacyjne i dydaktyczne. Strażacy będą mogli skorzystać też z jednostki, zdobywając bezcenne doświadczenie praktyczne.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy