Reklama

Kraków

Muzeum Krakowa podsumowuje rok i zaprasza na wydarzenia organizowane w 2024

krakow.pl / SŁ
Dodano: 28.01.2024
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Share
Udostępnij

W 2023 roku Muzeum Krakowa otworzyło dziesięć wystaw, a oddziały instytucji odwiedziło aż 1 350 882 osoby. W tym roku instytucja nie zwalnia tempa i zapowiada, co przygotowuje dla zwiedzających.

2023 rok przyniósł Muzeum Krakowa pobicie rekordu frekwencji z 2019 roku – muzeum odwiedziło 1 350 882 osoby w tym 501 867 gości zagranicznych. Oddziałami, które przyciągnęły najwięcej odwiedzających były: Fabryka Emalia Oskara Schindlera – 433 057, Rynek Podziemny – 347 167, Pałac Krzysztofory – 144 517 oraz Stara Synagoga – 127 545. Natomiast najpopularniejsze wystawy czasowe Muzeum Krakowa w 2023 roku to: „Trzepaki, Reksio, Atari” – 36 938 zwiedzających, „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie” – 23 942, „Szopki krakowskie” – 22 459 oraz „Włodzimierz Tetmajer. Siła barwy i temperamentu” – 19 789.

W ubiegłym roku muzeum otworzyło łącznie 10 nowych wystaw, zorganizowało 3054 wydarzenia edukacyjne, w których wzięło udział 67 225 osób, zorganizowało 3874 oprowadzania dla 49 561 osób i pozyskało 420 muzealiów o wartości 702 tys. zł.

Ważnym ubiegłorocznym wydarzeniem były obchody Roku Włodzimierza Tetmajera, którego muzeum było pomysłodawcą i głównym organizatorem, a także otwarcie wystaw Harcerskie ścieżki i Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca w nowym oddziale Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie Jugowice 52a, stworzonym wraz z organizacjami harcerskimi. Zobacz szczegółowe podsumowanie 2023 roku w Muzeum Krakowa [pdf].

Muzeum nie zwalnia tempa i dzieli się planami na 2024 rok. Wśród propozycji znajdziemy między innymi kolejną wystawę w Muzeum Nowej Huty zatytułowaną Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989. To wystawa czasowa poświęcona szeroko rozumianej muzyce buntu w czasach PRL, której otwarcie planowane jest na koniec lutego. Także oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprosi na nową wystawę czasową Spirala Zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci – poświęconą osobom rozstrzelanym przez niemieckich okupantów, których nazwiska znajdowały się na tzw. afiszach śmierci.

W maju na wody Wisły wypłynie wyremontowany galar Szwajcarka (Flis Królewski i otwarcie sezonu Przystani Muzeum). Także w maju instytucja będzie obchodzić 135 „urodziny”.

Na czerwiec planowana jest monograficzna wystawa poświęcona Wincentemu Wodzinowskiemu – krakowskiemu artyście malarzowi, a na lipiec „Zmysłowe Miasto” – wystawa czasowa w Muzeum Podgórza przywołująca zapachy, dźwięki, kolory miasta, dająca unikalne spojrzenie na miasto.

Nową wystawę czasową zobaczymy także w Kamienicy Hipolitów (we wrześniu). Ekspozycja zatytułowana „Siłaczki” będzie poświęcona przemianom w pozycji społecznej kobiet na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku i historii krakowianek.

A w listopadzie w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu Pod Krzyżem zostanie otwarta czasowa ekspozycja o najważniejszych świętach, tradycjach i obchodach wpisanych w krakowski kalendarz, zatytułowana „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie”.

Muzeum zaprasza oczywiście także do odwiedzania oddziałów, oglądania stałych wystaw oraz udziału w znanych i lubianych inicjatywach, takich jak m.in. konkurs na drzewko emausowe, pochód Lajkonika, akcje „Średniowiecze da się lubić” i „Zajrzyj do Huty”, osadzenie Chochoła, konkurs szopek krakowskich, czy bieg „Pamiętaj z nami”, który w tym roku odbędzie się w zmienionej formie Trasy Pamięci i w nowym terminie – w październiku.

W instytucji trwają też prace Kolegium do spraw zrównoważonego rozwoju Muzeum Krakowa, które ma opracować zieloną strategię.

Poczuwamy się do odpowiedzialności za dobrostan swojego otoczenia oraz warunki życia przyszłych pokoleń. Szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam skuteczniej redukować negatywne skutki naszej działalności dla środowiska naturalnego – podkreślają przedstawiciele muzeum, dodając że na 2025 rok planowana jest wystawa o zwierzętach w Krakowie.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i profilu Muzeum Krakowa, udziału w inicjatywach organizowanych przez tę instytucję i odwiedzania poszczególnych oddziałów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy