Reklama

Kraków

Przetarg na dzierżawę fortu „Barycz”

Źródło: krakow.pl
Dodano: 02.01.2024
Zdjęcie:  Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie
Zdjęcie: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie
Share
Udostępnij

Zarząd Budynków Komunalnych zachęca do udziału w drugim ustnym przetargu na dzierżawę fortu nr 50 1/2 Ost „Barycz”, który odbędzie się 19 stycznia. Chodzi o nieruchomość położoną przy ul. Hallera 25 w dzielnicy X Swoszowice.

W ramach dnia otwartego, 5 stycznia o godz. 12.00, fort zostanie udostępniony osobom zainteresowanym wydzierżawieniem. Będzie można wtedy zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Sam przetarg odbędzie się już 19 stycznia, o godz. 10.00, w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego 16. Szczegółowe informacje na temat ogłoszonego postępowania dostępne są pod ADRESEM.

Fort „Barycz”

W latach 1897–1898 na południowo-wschodnim pierścieniu umocnień Twierdzy Kraków, wybudowana została para pancernych fortów do obrony bliskiej (Barycz–Kosocice), jako uzupełnienie obrony między fortami „Prokocim” i „Rajsko” od strony Wieliczki. Pierwszy z nich, fort nr 50 1/2 Ost „Barycz”, ukierunkowany jest na wschód. W pierwszym roku I wojny światowej fort uczestniczył w walkach podczas próby zdobycia Krakowa przez armię rosyjską. Po wojnie pozostał w dyspozycji wojska. Po II wojnie światowej, w okresie „zimnej wojny”, został przebudowany na potrzeby obrony cywilnej.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony uzbrojenia, z reliktami wież i elementami wyposażenia pancernego i przekształconym układem stropodachu. Do 2019 r. wykorzystywany był przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Jako kompletny i dobrze zachowany przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków, wart jest ochrony i zagospodarowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr. A-1295/M. Sposób zagospodarowania powinien uwzględniać poprawę walorów architektonicznych i historycznych zabytku.

Więcej informacji o Twierdzy Kraków na STRONIE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy