Reklama

Kraków

Małopolska z pomocą dla Samorządowego Kraju Pruszkowskiego na Słowacji

Źródło: malopolska.pl
Dodano: 04.12.2023
Zdjęcie: malopolska.pl
Zdjęcie: malopolska.pl
Share
Udostępnij

Samorząd województwa przekazał milion złotych Samorządowemu Krajowi Preszowskiemu na Słowacji, który w październiku nawiedziło trzęsienie ziemi. Pieniądze pozwolą na odbudowę zniszczonych dróg.

9 października tego roku w godzinach wieczornych przez Samorządowy Kraj Preszowski przeszło trzęsienie ziemi o sile 4,5–5 w skali Richtera. Wtedy z prośbą o pomoc zwrócił się do władz naszego regionu Milan Majersky, przewodniczący Kraju Preszowskiego. Do jego prośby przychylił się sejmik województwa małopolskiego.

Majersky, w liście do władz Małopolski napisał „Szanowny Panie Marszałku, bardzo się cieszę, że życie po raz kolejny pokazało mi, że dobrze znane słowa – przyjaciół poznaje się w biedzie – zawierają w sobie prawdę. Hojny gest ze strony Województwa Małopolskiego jest wyrazem prawdziwego transgranicznego partnerstwa i przyjaźni”.

Kataklizm pozostawił po sobie ogromne zniszczenia, wiele rodzin zostało bez dachu nad głową. Najpoważniej zostały zniszczone wsie w powiatach Vranov nad Topl’ou i Humenne. Władze Samorządowego Kraju Preszowskiego wstępnie oszacowały straty na 16 milionów euro, z czego 10 milionów euro stanowią straty w prywatnych nieruchomościach mieszkańców regionu. Poważnym zniszczeniom uległo także mienie administracji publicznej – siedziba władz miejskich, obiekty kulturalne, społeczne i szkolne, gdzie szacunkowa wysokość szkód wyniosła około 3,5 miliona euro. Uszkodzonych zostało także 31 kościołów – straty oszacowano na 2,5 miliona euro – wyliczył marszałek Witold Kozłowski.

Jak wynika z danych przekazanych przez Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 było najsilniejszym na Słowacji od 80-lat. Nikt z mieszkańców nie ucierpiał, jednak konstrukcja wielu budynków została naruszona. Trzęsienie uszkodziło także ciepłociąg.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy