Reklama

Kraków

Kraków z wysokim ratingiem i stabilną perspektywą

krakow.pl / SŁ
Dodano: 23.03.2024
Fot. Jan Graczyński
/ krakow.pl
Fot. Jan Graczyński / krakow.pl
Share
Udostępnij

Amerykańska agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie „A-” oraz oceniła perspektywę miasta jako stabilną. – To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego i jednocześnie obiektywna, zewnętrzna ocena miejskiej polityki finansowej – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak czytamy w uzasadnieniu, stabilna perspektywa odzwierciedla pogląd agencji S&P Global Ratings, że finanse Krakowa są pod kontrolą. Wzrost wydatków nadal będzie ograniczany, co przyczyni się do istotnej poprawy wyników fiskalnych. Według prognoz agencji, zadłużenie Krakowa będzie spadać od 2024 roku, pozostanie na poziomie umiarkowanym, zachowana zostanie także solidna płynność finansowa.

Rozwój miasta oraz dbałość o ciągłe podnoszenie jakości życia mieszkańców wiążą się często z trudnymi, niepopularnymi decyzjami finansowymi. Wszystkie one są jednak podejmowane w sposób bardzo przemyślany, dogłębnie przeanalizowany, co zostało docenione w raporcie agencji ratingowej S&P. Pokazuje on jasno, że mimo trudności i wyzwań budżetowych, z jakimi mierzą się wszystkie samorządy, Kraków wychodzi z nich obronną ręką. Miasto nie przestaje się rozwijać, a jednocześnie jego sytuacja finansowa jest stabilna i bezpieczna – mówi prezydent Krakowa.

W uzasadnieniu agencja S&P podkreśliła też, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się niższym bezrobociem niż wiele polskich miast i rosnącą liczbą ludności. Ten wzrost jest częściowo związany z napływem uchodźców z Ukrainy, który wciąż jest dość intensywny. Agencja szacuje, że część z nich osiedli się w Krakowie na stałe.

Amerykańska agencja zauważa także, władze miasta mają doświadczenie we wdrażaniu rozważnych działań oszczędnościowych. Są w stanie ograniczyć wzrost wydatków bieżących i majątkowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie prognozowane są wyższe wpływy podatkowe, przy zmniejszeniu wydatków inwestycyjnych związanych z wygaśnięciem na koniec 2023 roku dotacji UE przewidzianych w Wieloletnich Ramach Finansowych (WRF) na lata 2014–2020. Projekty związane z nowymi WRF będą dopiero w początkowej fazie wdrożenia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy