Reklama

Kraków

Fotowoltaika na krakowskich zabytkach

krakow.pl / SŁ
Dodano: 21.11.2023
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna rozpoczyna realizację inwestycji fotowoltaicznych na dachach obiektów objętych ochroną konserwatorską. Wszystko po to, by poprawić wydajność energetyczną gminnych budynków. Dotyczyć to będzie m.in. Nowohuckiego Centrum Kultury, wybudowanego w latach 70. XX wieku.

Walka z postępującymi zmianami klimatu toczy się na wielu frontach. Jednym z nich jest sektor budowlany. To właśnie budynki odpowiadają za 40% zużycia energii. Przepisy prawa budowlanego wciąż się zmieniają. Pojawiają się coraz większe wymagania energetyczne, a każda modernizacja ma na celu nie tylko realizację rozwiązań, które przynoszą miastu oszczędności, ale i troskę o estetykę obiektu o wartości historycznej.

Jednostką Klimat-Energia-Gospodarka Wodna staje przed nowym wyzwaniem: montaż paneli słonecznych na budynkach użyteczności publicznej objętych zapisami uchwały o utworzeniu Parku kulturowego Nowa Huta. Przed KEGW opracowanie kompleksowych dokumentacji projektowych instalacji na Nowohuckim Centrum Kultury i na Szkole Podstawowej nr 53 przy ul. Skośnej, która ma już ponad 130 lat.

Wprowadzenie ekologicznych i oszczędnych technologii do zabytków może się odbywać na zasadach określonych przez konserwatora. Już teraz, po zakończeniu ekspertyz technicznych obu budynków wiadomo, w jakim stopniu tego typu instalacja PV musi współgrać z krajobrazem kulturowym i tłem przyrodniczym. Ważne jest utrzymanie wizualnego odbioru krajobrazu, na przykład Łąk Nowohuckich i historycznego rysu Parku kulturowego Nowa Huta. To nadzór i zgody konserwatora zabytków pozwolą na zastosowanie takich paneli fotowoltaicznych, aby nawet widoczna z punktu widzenia odbiorcy stojącego na ziemi instalacja nie zaburzała zabytku w jego autentycznej substancji. Panele muszą być niewidoczne lub nie mogą specjalnie rzucać się w oczy.

Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna na oferty opracowania dokumentacji projektowych czeka do 24 listopada, do godziny 10.00. Szczegóły na stronie www.kegw.krakow.pl w kategorii „Przetargi”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy