Reklama

Kraj

Premier: nie mamy możliwości, by przekazać Ukrainie baterię Patriot

Karol Kostrzewa, Edyta Roś / PAP
Dodano: 22.04.2024
Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 22.04.2024. Premier Donald Tusk przemawia na konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Spotkanie dot. m.in. wyborów do Europarlamentu. (aldg) PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 22.04.2024. Premier Donald Tusk przemawia na konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Spotkanie dot. m.in. wyborów do Europarlamentu. (aldg) PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Nie mamy możliwości, by przekazać Ukrainie baterię Patriot, nie mamy w rezerwy w tym przypadku, ale są inne rodzaje broni pomagające Ukrainie chronić niebo i tu Polska będzie nadal aktywna – powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział ostatnio, że Sojusz widzi więcej możliwości jeśli chodzi dostarczenie sprzętu na Ukrainę, choć na razie jest tylko deklaracja Niemiec o dostarczeniu Patriotów. Tusk był pytany na konferencji prasowej, czy Polska widzi swoje miejsce w tej inicjatywie.

“Jeśli chodzi o baterie Patriot, to nie mamy takiej możliwości, bo ta (bateria) w okolicach Rzeszowa gości u nas, ale jest pod kontrolą i w dyspozycji Amerykanów i chroni kluczowy, z punktu widzenia Ukrainy, hub w południowo-wschodniej Polsce” – powiedział premier.

Dodał, że “my nie mamy tej rezerwy, mówiąc krótko, jeśli chodzi o Patrioty”.

Zaznaczył, że wszyscy sojusznicy to rozumieją i wiedzą, że Polska dała już bardzo dużo Ukrainie – więcej niż jakikolwiek inny kraj będąc równocześnie państwem frontowym. “Wszyscy wiedzą, że myśmy swoje zadanie wykonali na szóstkę, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, również sprzętem, także jeśli chodzi o obronę powietrzną” – powiedział Tusk.

Stwierdził, że “wszyscy wiemy, iż dla Ukrainy i dla całej Europy, nie mówiąc o Polsce, Polska bezpieczna i dozbrojona jest też bardzo ważna”. “Nie tylko Ukraina, ale Polska musi być tutaj także bastionem naprawdę gotowym do obrony nie tylko swoich granic” – podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że oprócz baterii Patriot istnieją także inne rodzaje broni, które pomagają Ukrainie chronić niebo. “I tu Polska będzie nadal aktywna, ale proszę wybaczyć, nie będę dzielił się szczegółami” – dodał szef rządu.

Nową inicjatywę mającą na celu dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu obrony powietrznej rozpoczął niemiecki rząd. W tym celu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius zwrócili się do partnerów z NATO i Unii Europejskiej oraz państw trzecich. Wcześniej ministerstwo obrony ogłosiło, że rząd Niemiec dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić ten kraj w jego wojnie obronnej z Rosją.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy