Reklama

Kraj

Obajtek: mój pełnomocnik jest w kontakcie z prokuraturą i komisją śledczą; czekam na wyznaczenie nowego terminu

kmz/ par/ PAP
Dodano: 03.06.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 31.05.2023. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Warszawie, 31 bm. Temat spotkania: "Ogłoszenie powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKJE)". (ls/ibor) PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 31.05.2023. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Warszawie, 31 bm. Temat spotkania: "Ogłoszenie powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKJE)". (ls/ibor) PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

B. prezes Orlenu Daniek Obajtek oświadczył, że jego pełnomocnik jest w pełnym kontakcie z prokuraturą i komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej i że czeka na wyznaczenie kolejnego terminu przesłuchania w charakterze świadka. Obajtek poniedziałek nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, na środę jest wezwany przed komisję.

Wcześniej Obajtek podkreślił na X, że “nie będzie brać udziału w cyrku Koalicji Obywatelskiej”. Poinformował, że przekazał adwokatowi pełnomocnictwo do reprezentowania go w postępowaniach przed prokuraturą oraz sejmową komisją śledczą. “Liczę na to – choć nadzieja jest złudna – że będę mógł w spokoju dokończyć prowadzenie kampanii wyborczej” – stwierdził były prezes Orlenu.

Obajtek miał w poniedziałek o godzinie 10 stawić się na przesłuchanie w stołecznej prokuraturze okręgowej w sprawie składania fałszywych zeznań. Zawiadomienie złożył dziennikarz i były likwidator Radia dla Ciebie Grzegorz Jakubowski, który uważa, że Obajtek skłamał przed sądem w sprawie swojej znajomości, relacji i spotkań z dziennikarzem Piotrem Nisztorem.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że wezwanie do stawiennictwa dla Obajtka jako świadka nie zostało odebrane. Dodał też, że w sprawie nie został ustanowiony żaden pełnomocnik.

“Prokurator w dniu dzisiejszym wystąpił do Krajowego Biura Wyborczego o przekazanie do godz. 15 wszelkich znanych i złożonych jako adresy korespondencyjne przez pana Daniela Obajtka adresów, by można było skutecznie doręczyć wezwanie do stawiennictwa na podane adresy, pod którymi ma przebywać pan Daniel Obajtek” – powiedział Skiba.

Podkreślił, że jeśli do godziny 15 prokuratura nie otrzyma odpowiedzi, w której zawarte będą nowe adresy do korespondencji, to prokurator zarządzi poszukiwania świadka, w celu określenia miejsca jego pobytu. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji policja otrzymuje zarządzenie, a następnie sprawdza pod wszystkimi znanymi adresami, czy świadek tam przebywa. Jeżeli przebywa, to ustalany jest numer telefonu i adres, pod który będzie wysłane kolejne wezwanie.

Na środę na godz. 15 Obajtek został powtórnie wezwany na przesłuchanie przed komisją ds. tzw. afery wizowej po tym, jak nie stawił się na posiedzeniu w ub. wtorek.

Szef komisji Michał Szczerba (KO) poinformował w poniedziałek na X, że wezwanie dla Obajtka dostarczone przez policję odebrał jego pełnomocnik. Zdaniem Szczerby, oznacza to skuteczne wezwanie świadka. “Stawiennictwo jest obowiązkowe. W przypadku dalszego uporczywego uchylania się od zeznań, komisja złoży w środę wniosek o jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie” – napisał szef komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej.

Wcześniej w rozmowie z TVP Info Szczerba powiedział, że jeżeli Obajtek nie pojawi się na posiedzeniu komisji w środę, złożony zostanie również wniosek o doprowadzenia go na kolejne posiedzenie, które odbędzie się 7 czerwca.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy