Reklama

Kraj

MEN: od 1 września 2025 r. nowy przedmiot – edukacja obywatelska

Magdalena Gronek, Danuta Starzyńska-Rosiecka / PAP
Dodano: 10.04.2024
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Warszawa, 10.04.2024. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka (P) i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer (L) podczas konferencji prasowej "Edukacja obywatelska zamiast HiT", 10 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (sp/ibor) PAP/Szymon Pulcyn
Fot. PAP/Szymon Pulcyn Warszawa, 10.04.2024. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka (P) i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer (L) podczas konferencji prasowej "Edukacja obywatelska zamiast HiT", 10 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (sp/ibor) PAP/Szymon Pulcyn
Share
Udostępnij

Planujemy od 1 września 2025 r. wprowadzić przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych – powiedziała w środę w Warszawie minister edukacji Barbara Nowacka.

W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

“To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach” – powiedziała Nowacka na konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że “potrzebne są umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów”. “Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw pro obywatelskich” – dodała.

Szefowa MEN zapowiedziała, że wraz wiceminister Katarzyną Lubnauer pracuje także nad powołaniem zespołu złożonego z praktyków – nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawienie programu – ma on pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym. Zastrzegła, że ważnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

“Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół” – poinformowała Nowacka.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy