Reklama

Kraj

Hołownia: potrzebny i na czasie prezydencki projekt o działaniach organów państwa w sytuacji zagrożenia

dsk/ andr/ godl/ amac/ PAP
Dodano: 22.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 21.05.2024. Marszalek Sejmu Szymon Holownia podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprzewodniczaca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager po spotkaniu w Sejmie w Warszawie, 21 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 21.05.2024. Marszalek Sejmu Szymon Holownia podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprzewodniczaca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager po spotkaniu w Sejmie w Warszawie, 21 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, że prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa będzie procedowany na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Dodał, że to projekt potrzebny i na czasie.

Marszałek Hołownia poinformował podczas konferencji prasowej, że na kolejnym, rozpoczynającym się 12 czerwca, posiedzeniu Sejmu procedowany będzie prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

W ocenie Hołowni, to projekt ustawy potrzebny i na czasie. “To ustawa, która porządkuje, upraszcza i systematyzuje relacje między wszystkimi – wojskowymi i cywilnymi – organami państwa w czasie zagrożenia zewnętrznego. Daje podstawy do określonego zachowania się sił zbrojnych i służb porządkowych w czasie zagrożenia, jeżeli takie by wystąpiło” – powiedział.

Jak mówił, po konsultacjach z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wspólnie ocenili, że to cenna inicjatywa. “Oczywiście będzie trzeba na etapie sejmowym i senackim wprowadzić wiele poprawek, ale ciesząc się z tej inicjatywy, chcę nadać jej odpowiednią rangę” – podkreślił marszałek.

Dodał, że projekt ustawy będzie procedowany “bez zbędnej zwłoki na kolejnym posiedzeniu Sejmu”.

Marszałek Sejmu zapowiedział również, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się projektem uchwały o zmianie regulaminu Sejmu, który wniosło Prezydium. Projekt zakłada, że od jesieni każdy obywatel będzie mógł zalogować się do platformy cyfrowej przez profil zaufany, która umożliwia opublikowanie komentarza do prac Sejmu nad projektami.

Ponadto uchwała ma zapewnić jawność wszystkich poprawek, zgłaszanych też przez komisje, a także zmniejszyć liczbę wyjątków, kiedy ten proces można przyspieszyć. Jak powiedział Hołownia, zmiany te mają zapewnić posłom “więcej czasu na ocenę regulacji”.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy