Reklama

Dom

Zrób porządek w swoim ogrodzie

Źródło: Polbruk
Dodano: 10.06.2024
kilka ciekawych pomysłów na wymianę nawierzchni
kilka ciekawych pomysłów na wymianę nawierzchni
Share
Udostępnij

Wiosna to dobry czas na prowadzenie prac w ogrodzie, ale również na zmiany w jego aranżacji. To także początek sezonu budowlanego, dlatego mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów na wymianę nawierzchni.


Obecnie w aranżacjach ogrodowych niepodzielnie królują kostki i płyty betonowe. Wynika to z zalet tego materiału, takich jak wytrzymałość, łatwość utrzymania, niezawodność i z roku na rok coraz ciekawszy design. Prefabrykaty betonowe zyskały również olbrzymią popularność ze względu na swoją uniwersalność. Możemy je zastosować zarówno na tarasie, jak i alejkach czy podjeździe. Ważną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest odpowiednia grubość materiału, z którego ma być zbudowana nawierzchnia. Niezwykle istotnym aspektem, a zarazem kolejną zaletą płyt i kostek betonowych jest łatwość ich układania. Podpowiadamy, jakie wzory są modne w tym roku, a także jak prawidłowo ułożyć taką nawierzchnię.


Modny ogród – czyli co wybrać?


Od kilku lat niepodzielnie królują płyty o geometrycznych kształtach, w różnych odcieniach szarości, melanżowej szarości oraz kortenu. Są one bardzo uniwersalne, gdyż większość z nich pasuje do aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym, skandynawskim, ale również japońskim. Co roku w ofertach wiodących producentów pojawiają się nowości, o coraz bardziej ciekawych kształtach i designie. Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jego grubość. Najcieńsze płyty, czyli te do 6 cm montuje się zwykle na tarasach. Ciekawą propozycją na taras jest płyta Exa. Nie dość, że jest niestandardowa, bo posiada oryginalny, heksagonalny kształt, to jeszcze w modnych kolorach: taupe (mokka-stalowo-biały) lub folk (mokka-grafitowy). Sześciokątna Exa to odpowiedź na najnowsze trendy w architekturze, czerpiące z kształtów występujących w naturze, czyli w tym wypadku estetyki plastra miodu. Z powodzeniem jest on stosowany we współczesnej architekturze zarówno w budownictwie, jak i na elementach wystroju wnętrz.

Alternatywą do nieco ekstrawaganckiej płyty Exa jest bardziej klasyczna, ale równie elegancka i nowoczesna płyta tarasowa Lamell. Posiada ona prostokątny kształt, wielkoformatowy rozmiar (60×40 cm), a jej kolorystyka jest utrzymana w odcieniach melanżowej szarości (kolory: stalowy, nerino, fokstrot).
Do budowy alejek i placów warto użyć płyt lub kostek o grubości równej bądź większej niż 6 cm. Tu obowiązują podobne trendy stylistyczne, jak w przypadku płyt tarasowych. Do ciekawych propozycji rynkowych zdecydowanie należą: płyta Oland (14×28 cm, 14×42 cm, 14×56 cm) oraz Metrik (7×28 cm).

Można je układać naprzemiennie, ale również w powracającą do mody jodełkę. Są one dostępne w odcieniach szarości, ale także kolorze stali kortenowskiej. Te pierwsze można ułożyć w jednobarwną kompozycję, lub nieco poeksperymentować i stworzyć z nich utrzymaną w odcieniach szarości mozaikę o różnej tonacji kolorystycznej. Płyty Oland i Metrik polecane są do ruchu pieszego. Interesującym rozwiązaniem jest też wielkoformatowa płyta Multicomplex (60×40 cm, 40×40 cm, 20×40 cm) w uniwersalnym kolorze nerino (biało-szaro-czarny) albo latte (biało-jasnopiaskowy). Można ją zastosować do budowy tarasów, placów, alejek. We wszystkich miejscach, gdzie dopuszczamy od czasu do czasu możliwość wjazdu samochodem pasują drobniejsze kostki, np. Avanti, Ideo, Granito, Trento, czy Napoli.


Jeśli szukamy rozwiązań na podjazd, to warto zainwestować w materiały nawierzchniowe o grubości około 8 cm, dedykowane do powierzchni o znacznym natężeniu ruchu, czyli o większej wytrzymałości. Tu sprawdzą się stylowe wielkoformatowe płyty Magna oraz Urbanika. Pierwsza z nich posiada wymiary 50×75 cm, 50×100 cm i występuje w kolorach: nerino, korten i latte. Z kolei druga ma rozmiar 20×60 cm i jest dostępna w dwóch fakturach: gładkiej (w kolorach: nerino, onyx, korten) i płukanej (grafitowy, szary, inez_d oraz ardo_d). Oczywiście „grubsze” płyty można stosować również poza podjazdem. Sprawdzą się one zarówno na tarasie, jak i na alejkach.


Podczas wiosennej rearanżacji ogrodu warto także wykorzystać dodatkowe elementy nawierzchni, takie jak obrzeża czy palisady. Te pierwsze stabilizują nawierzchnię, odgradzają przestrzenie zielone od ciągów pieszych, ale również mogą być elementem ozdobnym. Dobrym przykładem takiego produktu jest obrzeże Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L” oraz kolory w odcieniach szarości i beżu. Pod jego daszkiem z łatwością ukryjemy taśmę LED, która efektownie rozświetli nocą ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu uzyskamy nie tylko ozdobny, magiczny efekt, ale również podniesiemy bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie. Podobną funkcję spełnia palisada Zen, z której dodatkowo można tworzyć przestrzenie pełniące funkcję kwietników lub donic.


Wiosenna rearanżacja – czyli jak to zrobić?


Najprostszym sposobem układania nowej nawierzchni po demontażu starej jest tzw. metoda na sucho. Polega ona na ułożeniu płyt bezpośrednio na następujących po sobie dwóch warstwach suchej podbudowy – kruszywa naturalnego oraz podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej. Na początku należy wytyczyć ramy nowego założenia poprzez wbicie palików i rozciągnięcie pomiędzy nimi sznurka lub alternatywnie -metalowych szpilek połączonych żyłką. Przy ich pomocy wytyczymy rozmiar przyszłej nawierzchni oraz wysokość zabudowy.

Dobrym pomysłem jest montaż krawężników stanowiących granice założenia. Następnie należy wybrać ziemię rodzimą na odpowiednią głębokość, uwzględniając przy tym grubość przyszłych płyt lub kostek. Zasada jest prosta: im grubsze prefabrykaty, z których budujemy nawierzchnię, tym więcej ziemi wybieramy. Z ziemi należy usunąć duże kamienie i korzenie, żeby nie stanowiły przeszkody na dalszych etapach prac. Należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich spadków, a przy większych powierzchniach również odwodnień.

Kolejny krok to ubijanie gruntu. Jeśli jest potrzeba ustabilizowania go można rozłożyć geowłókninę przed wykonaniem podbudowy. Tę wykonuje się ze żwiru, tłucznia lub grysu, a następnie ubija aż do uzyskania odpowiedniego zagęszczenia. Jej grubość powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20 cm. Po zakończeniu tego etapu, wykonuje się kolejną warstwę podbudowy, czyli podsypkę o grubości od 3 do 5 cm. Tu do wyboru mamy piasek płukany lub piasek z cementem, który po wysypaniu należy wyrównać za pomocą łaty brukarskiej, co zapewni dobre osadzenie płyt nawierzchniowych.

Kolejnym krokiem jest ułożenie prefabrykatów betonowych. Układa się je na wcześniej stworzonej podbudowie i dobija gumowym młotkiem, żeby osadziły się w podsypce. Na tym etapie prac trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami. Płyty lub kostki układamy zawsze od boków w kierunku środka. Istotne jest również to, żeby mieszać elementy z kilku palet, co pozwoli zredukować różnice wizualne wynikające z różnic kolorystycznych poszczególnych części materiału.

Ostatnią czynnością jest tzw. utrwalanie, czyli zasypywanie przestrzeni pomiędzy płytami lub kostkami. Można to zrobić z pomocą piasku płukanego lub piasku polimerowego, takiego jak na przykład DR + NextGel. Samą czynność wykonuje się, wmiatając dokładnie piasek pomiędzy płyty, zagęszczając, a następnie polewając go wodą. I gotowe.


Szybka instrukcja fugowania piaskiem polimerowym DR + NextGel — zobacz film

Wiosna to nie tylko dobry czas na sadzenie roślin w ogrodzie, ale również poszukiwanie nowych pomysłów na aranżację przydomowej przestrzeni i ich realizację. Nawierzchnia jest jednym z ważniejszych jej elementów, więc dobrze jest ten proces rozpocząć właśnie od niej.

Po więcej informacji na temat produktów firmy Polbruk oraz innych materiałów do ogrodów, na podjazdy i ogrodzenia zapraszamy do Centrum Kamienia Drogowego i Budowlanego „Kruszywa Puterla” mieszczącego się w Rzeszowie przy Alei Wyzwolenia 10. Tel. +48 694 614 861 , www. https://kruszywaputerla.pl/ , e-mail: piotr.puterla@wp.pl

W ofercie firmy „Kruszywa Puterla” znajdą Państwo szeroki asortyment kostki brukowej i granitowej, kamień murowy, materiały budowlane, grysy, kamienie ozdobne do ogrodów i dekoracji w różnorodnych formach i kolorach, kruszywa budowlane, otaczaki, skały, żwiry i piasek w atrakcyjnych cenach. Dysponujemy własnym taborem dostosowanym do potrzeb każdego klienta. Nasi doradcy służą fachową pomocą i profesjonalną poradą od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 oraz w soboty w godz. 8.00-13.30. Zapraszamy.

Foto. Polbruk

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy