Reklama

Dom

Świąteczne wnętrza

Anna Olech
Dodano: 09.12.2013
1403_swieta_dekoracja3
Share
Udostępnij
Boże Narodzenie to jedna z nielicznych w roku okazja, by całkowicie przemienić swój dom czy mieszkanie. Wspaniałe przybrania, eleganckie dodatki i oczywiście dostojna choinka nadadzą wnętrzu świątecznego wyglądu. Dziś ograniczać nas może jedynie wyobraźnia, gdyż różnorodność i bogactwo świątecznych ozdób jest przeogromne. Każdy może wybrać coś, co lubi i co pasuje do jego wnętrza.

– Mody wcale nie trzeba kurczowo się trzymać. Najważniejsze, by przyozdobiony na święta dom miał tę świąteczną atmosferę – uważa Ewa Kopecińska – Jopek, właścicielka Decores Collection z Rzeszowa. Takie stwierdzenie umożliwia każdemu rozwinięcie skrzydeł wyobraźni i stworzenie własnego bożonarodzeniowego wystroju, w którym rodzina i bliscy spędzą wyjątkowe chwile. Oczywiście z mody warto czerpać inspiracje, ale nie powinna ona być jedynym wyznacznikiem tego, jak będzie wyglądało świąteczne wnętrze naszego domu. Co zatem można wybrać spośród nowości?

 
Kolorowe święta
 
Po pierwsze trzeba zdecydować się na barwę przybrania. Ciekawym rozwiązaniem jest np. srebro i to w najróżniejszej formie. Jest więc tzw. lustrzanka, stare srebro, nikiel, aluminium. Często srebrny łączony jest z czernią lub bielą śniegową, nowością jest również fiolet. – Jest też czerwień, która wydaje się kolorem nieśmiertelnym. Jednak u nas od kilku już lat bezkonkurencyjnym połączeniem jest złoto z ecru – wymienia właścicielka Decores Collection. Oczywiście, jeśli ktoś chce, to w tych kolorach może przyozdobić całą choinkę lub nawet cały dom. Wszystko zależy od upodobań. Ale można też ograniczyć się jedynie do detali w wybranym kolorze. Podobnie sprawa wygląda z choinką. Można ją przybrać w jednym kolorze lub nawiązać do tradycji i świąteczne drzewko „ubrać” w najróżniejsze barwy. Przygotowując się do świąt i ozdabiając wnętrze domu na święta Bożego Narodzenia najlepiej kierować się tym, co podpowiada nam serce. Całość powinna tworzyć spójną całość i wprowadzać tę wyjątkową, świąteczną atmosferę. To ważne szczególnie, gdy w domu są dzieci, ponieważ w ten sposób tworzy się ich wyobrażenie o świętach, które z pewnością zachowają na wiele lat.
 
Zima w domu
 
Hitem tegorocznych świąt może być biała, ośnieżona choinka, na której nie zawiesza się żadnych dodatkowych ozdób. Sztuczne drzewko wygląda, jak przyniesione prosto z ogrodu lub lasu. Ale dla tych, którzy chcą, by jednak na ich świątecznym drzewku pojawiło się jakieś przybranie, ale nie marzą o wielobarwnej choince, doskonałym rozwiązaniem są ozdoby kryształowe lub ich znacznie tańsze wersje, wykonane z akrylu. Sople lodu, najróżniejsze łezki, wisiorki, skrzydlate aniołki. Wszystkie wyglądają, jakby zostały wykute w lodzie. – Jednak ozdobą, która wciąż wydaje się nieodzownym elementem bożonarodzeniowego drzewka jest bombka. Szklana, jednokolorowa lub z namalowanymi wzorami, wykończona mieniącym się brokatem to ozdoba, która ma już prawie 200 lat i wydaje się, że nic nie jest  w stanie jej zastąpić. Nieśmiertelna bombka wraca do łask, a wraz z nią następuje powrót do tradycyjnej choinki zapamiętanej z dzieciństwa. Na takim drzewku można zawiesić najrozmaitsze ozdoby: malutkie buciki, tańczące laleczki w lśniących sukienkach – mówi Ewa Kopecińska – Jopek.
 
Kwiaty i błyskotki
 
Bardzo lubiane są wciąż wazony, świeczniki i misy, najlepiej by były ze szkła. Doskonale wyglądają same, ale można do nich również włożyć najróżniejsze ozdoby nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Są to detale, często takie, na które w pierwszym momencie nawet nie zwraca się uwagi, ale to właśnie one są spoiwem, które tworzą całość. Interesującym trendem w bożonarodzeniowych ozdobach są kwiaty, zazwyczaj sztuczne, ale obecnie są tak pięknie wykonywane, że wyglądem niewiele różnią się od żywych. Pojawiają się one nie tylko we wspomnianych wazonach, ale również na choince. Najpopularniejsze świąteczne kwiaty to goździki, storczyki, róże i tuberozy. Kwiaty są bez żadnych ozdób lub też delikatnie posypane brokatem, dzięki czemu w świetle lamp i świec pięknie się mienią. To kolejny trend w bożonarodzeniowej modzie: w te dni wnętrze naszego domu może bezkarnie błyszczeć i skrzyć się. Taki efekt można osiągnąć przyozdabiając dom gałązkami lub wianuszkami z kolorowych cekinów, korali czy pereł. W domu nie może też zabraknąć świec, małych, dużych lub podgrzewaczy ustawionych w pięknych świecznikach.
W tym bogactwie różnorodnych ozdób nie można zapomnieć o dodatkach naturalnych, które w rzeczywistości najlepiej tworzą tę świąteczną atmosferę. Dlatego do dekoracji warto wykorzystać świeże owoce np. pomarańcze ozdobione goździkami, które nie tylko wspaniale wyglądają, ale też pięknie pachną. Na stole doskonale będę wyglądały pierniki w najróżniejszych kształtach nawiązujących do świąt, laski wanilii, cynamonu czy też rozsypanych goździków lub ułożonych orzechów włoskich. Wśród tych ozdób powinna też znaleźć się zwykła zielona gałązka świerkowa lub sosnowa i oczywiście zielona jemioła, którą można zawieszona w drzwiach może pozostać nawet po świętach, by symbolizować radość i miłość.

Do przyozdobionego w ten sposób domu lub mieszkania natychmiast wkracza ta niepowtarzalna, świąteczna atmosfera. Oczywiście to tylko ozdoby, bo prawdziwy klimat tworzą ludzie, ale z pewnością wśród pięknych przedmiotów, często przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa, łatwiej wczuć się w tę bożonarodzeniowy nastrój.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy