Reklama

Dom

Cena, lokalizacja, infrastruktura – co decyduje o kupnie mieszkania

Rozmowa z JOANNĄ LASKO, właścicielką biura Lasko Nieruchomości z Rzeszowa
Dodano: 09.06.2016
27722_lasko
Share
Udostępnij
Dlaczego warto korzystać z usług biura nieruchomości, jeśli chcemy kupić dom, mieszkanie lub działkę?

Gdy decydujemy się zakup nieruchomości, często przeznaczamy na to oszczędności całego życia lub kredyt. Łatwa z pozoru czynność poszukiwania nieruchomości okazuje się nieraz barierą trudną do przebycia, szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy podaż mieszkań jest najwyższa od wielu miesięcy. Odnalezienie się w masie ogłoszeń, a następnie wyselekcjonowanie najlepszych ofert pochłania bez reszty, a przecież pozostaje dużo innych obowiązków. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług osoby, która nie tylko pomoże dokonać odpowiedniego wyboru, przedstawi atuty oraz wskaże wady interesującej nas nieruchomości, ale także oszacuje jej realną wartość i przeprowadzi nas przez skomplikowane formalności i zawiłości prawne. Podobnie jest w przypadku osób oferujących do sprzedaży swoją nieruchomość. Tutaj ważnym elementem w pracy pośrednika jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, opisanie oferty, oszacowanie ceny, a w kolejnych etapach ustalenie warunków umowy sprzedaży. W obydwu przypadkach dzięki agentowi można zaoszczędzić dużo czasu. Klienci są często zabiegani, powierzają pośrednikom klucze od mieszkań, doceniają to, że w ich imieniu agent umówi spotkanie, skoordynuje kontakt z doradcą kredytowym, wynegocjuję cenę nieruchomości i przygotuje komplet dokumentów do transakcji. W dużych miastach, gdzie tempo życia jest bardzo szybkie, sprzedaż lub kupno mieszkania we własnym zakresie jest szalenie czasochłonne.

Kilka lat temu Lasko Nieruchomości zaczęło współrealizować projekty deweloperskie, dlaczego?

Biur nieruchomości w Rzeszowie jest dużo, ponadto mieszkańcy Podkarpacia w dalszym ciągu we własnym zakresie kupują lub sprzedają swoje nieruchomości. Na początku biuro obsługiwało rynek wtórny i pierwotny, ale od 2010 roku, gdy powstała spółka SGL Deweloper realizująca projekty deweloperskie, Lasko Nieruchomości zajmuje się wyłącznie sprzedażą własnych inwestycji – mieszkań na rynku pierwotnym. Oczywiście, jeśli w naszej ofercie nie ma takiej nieruchomości, jakiej szuka klient, proponujemy oferty innych deweloperów z którymi współpracujemy. Obecnie oddajemy do użytku 42 mieszkania przy ulicy Strzelniczej, a przygotowujemy kolejne 30 w II etapie. Na Zalesiu oddaliśmy dwa bloki z ok. 100 mieszkaniami, rozpoczęliśmy kolejną inwestycję przy ul. Zelwerowicza – trzy budynki ośmio- i sześciomieszkaniowe. Budujemy kameralny budynek 21-mieszkaniowy przy ul. Karpa. Jesienią natomiast planujemy rozpocząć budowę kolejnych bloków ze 100 mieszkaniami.

To znaczy, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na mieszkania.

Podaż jest wysoka, a klienci mają bardzo duży wybór gotowych mieszkań.  Kiedyś mieszkania były sprzedawane na etapie wbijania łopaty w ziemie. Klienci musieli czekać na mieszkanie ok. 1,5 roku. Na rynku działa wielu deweloperów poza tym cieszą się popularnością mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Co więcej, w Rzeszowie chcą mieszkać mieszkańcy innych województw. Np. mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy wcześniej decydowali się na kupno mieszkania w centrum Polski, w Warszawie, teraz wybierają Rzeszów, bo tutaj znajdują pracę. Kiedyś wiele mieszkań było wynajmowanych dla studentów, dziś rodzice wolą wziąć kredyt i kupić dziecku mieszkanie, a potem ewentualnie je sprzedać, zamiast płacić czynsz obcej osobie. Dużo osób sprowadza się do nas z Podlasia i nawet podpytywałam, dlaczego.

Co ich tu sprowadza?

Przyjeżdżają do Rzeszowa głównie za pracą. Mamy też klientów, którzy pracują w Anglii lub Irlandii. Jeden z nich kupił u nas mieszkanie… przez Internet. Inny nasz klient, pochodzący z Lublina, planuje powrót z Anglii, ale nie chce wracać do Lublina. Mówi, że tam się nic nie dzieje, dlatego kupił mieszkanie w Rzeszowie. Obserwuję też, że młodzi ludzie nie mają też większych obaw przed kupnem mieszkania bez wkładu własnego. Chcą pracować, być samodzielni.

Możliwe jest kupno mieszkania przez Internet?

Mamy to szczęście, że klienci trafiają do nas z polecenia. Klienci z zagranicy często kontaktują się mailowo i wiele spraw w ten sposób uzgadniamy lub przy pomocy rodziny klienta, ale sfinalizowanie transakcji wymaga spotkania. Ważne jest to, że nasze biuro nie wymaga wcześniejszych wpłat, ponieważ sprzedaje własne nieruchomości. Poza tym, mamy już doświadczenie w budowie i sprzedaży mieszkań, jesteśmy wiarygodni dla klienta.

Co jest decydujące przy kupnie mieszkania?

Lokalizacja i infrastruktura. Mieszkania kupują młode rodziny lub osoby studiujące. Mieszkanie powinno być położone w miejscu z dobrym dostępem do centrum, ale pobliżu musi być przedszkole, sklep, żłobek, szkoła. Dojazd do centrum nie może być skomplikowany. Dlatego wiele osób wybiera np. Zalesie czy Strzelniczą, ale duże zapotrzebowanie jest również na terenach przy Krakowskiej, rozwijana jest tam strefa Dworzysko, gdzie powstanie wiele miejsc pracy. Bardzo ważną rzeczą jest cena mieszkania. Na naszym rynku ceny wahają się w granicach od 4,2 tys. za m kw – do 4,6 tys. m kw, a w ścisłym centrum nawet do 6 tys. za m kw. Jest jeszcze jakość, ale myślę, że każdy rozsądny deweloper ma to na uwadze, zwłaszcza że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy i rękojmia na mieszkanie wynosi dziś 5 lat. Buduje się coraz ładniej i solidniej. Dużym powodzeniem cieszy się budownictwo jednorodzinne dwulokalowe, szeregowe.
 
Jakie są trendy, jeśli chodzi o układ pomieszczeń, ilość metrów kwadratowych – co  najczęściej jest wybierane?

Na układ pomieszczenia i aranżację wnętrz inaczej patrzą mężczyźni, inaczej kobiety, dlatego współpracujemy z trzema biurami projektowymi. Kobiety bardziej zwracają uwagę na funkcjonalność mieszkania. W Polsce najczęściej kupowanie są mieszkania małe, które są tańsze. W przypadku kawalerki do 30 mkw. w cenie do 170 tys. zł musi ona mieć sypialnię oraz salon z aneksem kuchennym. W dobrze zaprojektowanej kawalerce zmieści się nawet rodzina. Największą popularnością cieszą się mieszkania wielkości 50-55 m kw, najlepiej dwustronne, mające salon z aneksem kuchennym i dwie sypialnie. Zawsze staramy się, aby była możliwość oddzielenia aneksu kuchennego od salonu, gdyby okazało się, że rodzina się powiększy lub mieszkanie będzie wynajęte. Chętnie kupowane są też mieszkania 40-metrowe z sypialnią, salonem i oddzielną kuchnią. Oczywiście, mamy też duże mieszkania dwupoziomowe ok. 80-metrowe, które są droższe, ale też mają nabywców. Warto dodać, klienci zwracają również uwagę na to, czy jest balkon i komórka lokatorska.

Lasko Nieruchomości kiedyś mieściło się w centrum. Dlaczego zdecydowali się Państwo zmienić lokalizację?

Lokalizacja w centrum jest wygodna w przypadku załatwiania spraw formalnych, w urzędach. Ale dla klienta jest problemem. Wybraliśmy Galerię Wnętrz Dexa ze względu na dogodną lokalizację przy obwodnicy i miejsca parkingowe. Duże znaczenie ma fakt, że Dexa jest galerią budowlaną, więc nasi klienci mogą przy okazji zwiedzać inne stoiska z artykułami potrzebnymi np. w urządzeniu mieszkania.

Tekst powstał we współpracy z firmą Lasko Nieruchomości www.laskonieruchomosci.pl, mieszczącą się w GALERII WNĘTRZ DEXA, RZESZÓW, AL. ARMII KRAJOWEJ 4a, www.dexa-rzeszow.pl

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy