Reklama

Dom

Wywar z wrotyczu na mrówki i mszyce

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 31.08.2020
51482_wrotycz
Share
Udostępnij
Ta niepozorna roślina rzadko spotykana jest w wypielęgnowanych ogródkach, ale może warto ją zaprosić? Wrotycz maruna nie tylko ozdobi rabatę, ale ususzony może zastąpić w szafie lawendę. Wywarem z tej rośliny można też pokonać mrówki i mszyce. 

Jedni go uwielbiają, drudzy nienawidzą: dla niektórych ładnie pachnie dla innych paskudnie śmierdzi. Ale dobrze rośnie, kwitnie od czerwca do późnej jesieni i zadarnia rabatę. Wrotycz maruna pochodzi z Azji Mniejszej, dorasta do 70 cm wysokości, ma drobne kwiatuszki z żółtym oczkiem zebrane w luźne baldachogrona. Często można spotkać tą roślinę w starych ogrodach, w skansenach lub miejscach ruderalnych. Mało kto wie, ze odwarem można zwalczać mrówki i mszyce lub inne owady latające. Niskimi odmianami można obsadzać obwódki rabat, sprawdzają się jako rośliny kobiercowe, a wysokie odmiany można ścina z przeznaczeniem na kwiat cięty. Dawniej kwiaty ścinano i po wysuszeniu całe pędy wkładano między pościel, co miało zapobiegać żerowaniu moli. 
 
Maruna najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, lekkich i wapiennych. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych. Nie lubi suszy, dlatego podczas upałów należy ją podlewać. Wiosną i jesienią, po ścięciu pędów, karpę obkładamy kompostem. Gdy maruna zacznie  formować pąki kwiatowe należy systematycznie nawozić ją nawozem do kwitnących. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy. Roślinę można wysiać z nasion: pod koniec kwietnia na miejsce stałe lub wcześniej do doniczek. Jesienią dzielimy karpy i rośliny sadzimy na nowe miejsce. Odmiany niskie można również uprawiać na balkonie – odstraszą komary. 
 
Odmiany:

White Pompon – dorasta do 60 cm wysokości, ma pełne i białe kwiaty,
 
Tetraweiss – dorasta 60 cm wysokości i tworzy duże kwiatostany z białymi kwiatami,
 
Sweet Yellow – dorasta do 60 cm wysokości, ma kwiaty żółte,
 
Crown White – dorasta do 60 cm wysokości, ma kwiaty białe,
 
Schneeball – dorasta do 35 cm wysokości, ma kwiaty białe,
 
Goldball – o anemonowych, żółtych kwiatach, dorasta do 25 cm wysokości,
 
White Star – o anemonowych, białych kwiatach, dorasta do 15 cm wysokości,
 
Daisy – tworzy kwiatostany o śnieżnobiałych płatkach z żółtym oczkiem, jak stokrotki, dorasta do 25 cm wysokości.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy