Reklama

Dom

Złocień krzewiasty można uformować w drzewko

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 17.08.2020
51321_zlocie
Share
Udostępnij
Złocień, jak popularnie jest nazywany srebrzeń krzewiasty, to pochodząca z Wysp Kanaryjskich roślina. W Polsce może być uprawiany w gruncie, ale trzeba dobrze okryć go na zimę. Nadaje się również do doniczek na balkonie lub tarasie. Można ja poprowadzić w ciekawej formie piennej.
 
 
Złocień tworzy krzaczaste formy dorastające do 150 cm wysokości. Złocienie mają ciekawie powcinane liście, które przeważnie są zielone, ale mogą być srebrzystoniebieskie lub szare. Rośliny dają kwiaty o pojedynczych, półpełnych lub pełnych kwiatach, języczkowatych płatkach w kolorze białym, różowym, żółtym lub fioletowym oraz rurkowatych płatkach, żółtych w środku. Cały czas powstają nowe, ciekawe odmiany np. o dwubarwnych płatkach lub karłowatym pokroju. Kwiaty można ścinać do wazonów, pięknie komponują się z pozostałymi letnimi kwiatami.
 
Złocienie wymagają gleb żyznych, próchnicznych, stale wilgotnych, ale nie podmokłych. Najlepiej rosną i kwitną na stanowisku słonecznym. Wiosną i jesienią warto obłożyć roślinę dobrym kompostem, a gdy zaczynają tworzyć się pąki kwiatowe, rośliny podlewamy nawozem do kwitnących, przynajmniej raz na tydzień.
 
Złocienie nie lubią suszy, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu podczas upałów. Po pierwszych przymrozkach ścinamy pędy, karpę obkładamy kompostem lub po ścięciu pędów doniczkę z roślinami przynosimy do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia z temperaturą około 8 stopni C. Po zahartowaniu i ostatnich wiosennych przymrozkach, rośliny doniczkowe możemy wynieść na balkon lub taras.
 
Popularne odmiany:
 
Dana – ma duże kwiaty z żółtym oczkiem, o pojedynczych płatkach, dorasta tylko do 30 cm wysokości,
 
Vanilla Butterfly – ma duże półpełne kwiaty z żółtym oczkiem, o kremowych płatkach,
 
Butterfly – posiada duże półpełne żółte kwiaty,
 
Courtyard Pacific Rose – różowe kwiaty, kwitnie wcześnie i bardzo obficie,
 
Courtyard Pacific Gold – kwiaty są żółte, pełne i wcześnie kwitną,
 
Gypsy Rose – ma duże czerwone kwiaty, przy żółtym środku płatki są biał,
 
Ping Pong – białe i pełne kwiaty, wcześnie kwitnące,
 
Polly – kwiaty białe, wcześnie kwitną i mocno się krzewią,
 
Summer Melody – o pełnych, różowych kwiatach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy