Reklama

Dom

Kwiaty, który długo kwitną – letnie hiacynty

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 18.05.2020
50779_galtoni
Share
Udostępnij
Cebulki galtoni białawej, nazywanej letnim hiacyntem, najlepiej posadzić w grupie. Co najmniej pięć sprawi, że na rabacie wyrośnie zielona kępa, która kwitnie wtedy, kiedy większość roślin już przestała.  
 
Wyglądem trochę przypomina hiacynta ale kwitnie od latem, stąd potoczna nazwa. Galtonia biaława pochodzi z Afryki Południowej. To dosyć ciekawa roślina cebulowa, kwitnie wtedy, gdy większość roślin zakończyła swe kwitnienie. Z cebuli wyrasta do 7  szeroko lancetowatych, zielonych liści, a z pośród nich pęd kwiatostanowy o długości do 120 cm.  Na pędzie wyrastają białe, dzwoneczkowe, pojedyncze kwiaty, delikatnie pachnące, skierowane główkami w dół, które rozwijają się od dołu do góry. Cebule sadzimy pod koniec kwietnia lub na początku maja, w koszyczkach i na głębokości 15 cm. Im większa średnica sadzonej cebuli, tym większe prawdopodobieństwo, że roślina zakwitnie w tym roku. Cebule sadzimy na rabatach, w otoczeniu roślin o intensywnej barwie lub w pojemnikach balkonowych.
 
Galtonia dobrze roślinie na glebach lekkich i przepuszczalnych ale żyznych, wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Gleba powinna być stale delikatnie wilgotna, podczas przedłużającej się suszy, trzeba rośliny podlewać. Wiosną, podczas sadzenia, roślinę zasilamy dobrym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, a gdy pojawi się pęd kwiatostanowy, warto zastosować nawóz do roślin kwitnących. Przekwitłe kwiatostany delikatnie wycinamy, ale jeśli chcemy pozyskać nasiona, wówczas czekamy aż dojrzeją i zbieramy je, a potem pęd wycinamy.  Nasiona wysiewamy w lutym do skrzynek lub doniczek i umieszczamy je w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Podrośnięte rośliny wysadzamy na miejsce stałe po ostatnich majowych przymrozkach. Tak pozyskane rośliny zaczynają kwitnąć od drugiego roku uprawy. Ponieważ nasze zimy są nieprzewidywalne, lepiej wykopać cebule i przechowywać je w chłodnej piwnicy, z temperaturą 6-8 stopni Celsjusza. W cieplejszych regionach można zaryzykować i okryć stroiszem rabaty z galtonią na okres zimy.
 
Rabaty z galtonią trzeba systematycznie przeglądać lub obsypać preparatem na ślimaki, które lubią smak liści. Cebule Galtonii można kupić w sklepach internetowych: im większa cebula tym droższa, ale za to większe prawdopodobieństwo, że szybko zakwitnie. Cebule kupimy już za 3 zł za sztukę. Dla dobrego efektu trzeba posadzić przynajmniej 5 cebul.
 
Odmiany:
‘Moonbean’ – o większej ilości białych płatków, z lekkim zielonkawym przebarwieniem w pobliżu szypułki
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy