Dom

Niebieskie dzwonki na rabaty

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 11.04.2022
62447_rozwar
Share
Udostępnij
Ciekawą byliną jest rozwar wielokwiatowy, którego kwiaty przypominają szeroko otwarte dzwonki. Roślina ta pochodzi z Chin i Japonii, gdzie jest stosowana jako roślina lecznicza. Sproszkowany korzeń jest dodawany do herbat  na przeziębienie, a suszone ziele dodaje się do mieszanek różnych herbat ziołowych oraz jako dodatek do likierów. My uprawiamy rozwar na rabatach, skalniakach, w pojemnikach na balkonach, głównie ku ozdobie, rzadziej na kwiat cięty.

Rozwar dorasta do 70 cm wysokości, tworzy gęstą rozetę lancetowatych, szarozielonych liści o lekko ząbkowanych brzegach. Wczesnym latem z rozety wyrastają ulistnione i wzniesione pędy kwiatowe, które rozgałęziają się w górnej części. Na szczytach tych rozgałęzień pojawiają się pokaźne pąki osadzone na długich szypułkach. W zależności od odmiany, kwiaty pojedyncze lub półpełne, o płatkach gładkich lub falowanych, w odcieniach różu lub niebiesko-fioletowe albo białe, pojawiają się od czerwca do sierpnia. Aby przedłużyć kwitnienie warto usuwać przekwitłe kwiaty. Zabieg ten wykonujemy w rękawiczkach aby uniknąć pobrudzenia rąk mlecznym sokiem.
 
Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów oraz wolne od zastoin mrozowych. Gleba powinna być żyzna o pH 6,5-7,0; przepuszczalna i stale umiarkowanie wilgotna. Rozwar znosi okresowe susze ale nie lubi zalewania korzeni. Na rabacie należy zaznaczyć jego miejsce za pomocą tabliczki lub patyka, ponieważ  dosyć późno rozpoczyna wegetację. Rozwar należy obłożyć stroiszem lub ściółką z liści ponieważ w mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.
 
Roślinę tę można rozmnażać z nasion wysiewanych na wiosnę do inspektu. Jesienią młode rośliny przesadzamy na miejsce stałe. Starszych egzemplarzy nie przesadzamy i nie stosuje się podziału takich roślin, ponieważ system korzeniowy bywa łatwo uszkadzany i nie regeneruje się. 
 
Wybrane odmiany:

– grupa Codo: rośliny dorastają do wysokości 20 cm, mają niebieskie, różowe lub białe, pojedyncze lub półpełne kwiaty
 
'Fairy Snow' ma białe kwiaty z niebieskimi żyłkami, 
'Balou Blue' ma ciemnoniebieskie kwiaty, 
 
– grupa Astra F1: rośliny dorastają do 30 cm wysokości, mają niebieskie, różowe lub białe, pojedyncze lub półpełne kwiaty o średnicy 5–7 cm, 
 
'Astra Blue' ma kwiaty ciemnoniebieskie, pojedyncze
'Astra Double Blue' ma kwiaty ciemnoniebieskie i podwójne, 
'Shell Pink' ma kwiaty różowe, 
 
– grupa Fuji: rośliny dorastają do 50–70 cm wysokości, mają niebieskie, różowe lub białe kwiaty, 
 
'Hakone White' ma kwiaty białe, podwójne, dorasta do 50 cm
'Hakone Blue' ma niebieskie kwiaty, dorasta do 50 cm
'Hakone White' ma białe i półpełne kwiaty, dorasta do 50 cm
'Mariesii' ma niebieskie kwiaty, dorasta do 50 cm 
'Florist Pink' ma kwiaty różowe, dorasta do 70-80 cm
'Florist Pink' ma różowe kwiaty z wyraźnie ciemniejszymi nerwami, dorasta do wysokości 70–80 cm.
 
Nasiona można kupić od 2-6 zł za opakowanie, a kłącza w woreczku za 6 zł. Sadzonki w doniczce z kilkoma liśćmi kupimy za 20 zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy