Reklama

Dom

Floks szydlasty – urokliwy mieszkaniec ogródka

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 19.04.2021
53287_floks
Share
Udostępnij
Pochodzący z Ameryki Północnej floks czyli płomyk szydlasty w Polsce znany jest od dawna. To pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie bylina. Bez problemu zimuje w glebie, by na wiosnę rozwinąć wielobarwne pąki.   
 
Dorasta do wysokości 10 cm, tworzy zwarte kobierce z płożącymi się pędami. Listki są małe i sztywne, kwiaty pojawiają się w kwietniu, roślina jest zimozielona. Floks szydlasty dobrze rośnie na klasycznych rabatach ziemnych, w ogrodach skalnych oraz przy murkach, bywa sadzony w szczelinach między kamieniami, a nawet jako roślina okrywowa zamiast trawnika. Wówczas sadzimy 12-16 roślin na metr kwadratowy.
 
Floks szydlasty lubi glebę przepuszczalną, lekko kwaśną, a stanowisko słoneczne. Roślina ta znosi suszę, ale wymaga podlewania podczas przeciągającej się suszy. Byliny nawozimy wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym. Jesienią warto dorzucić kompostu, dzięki czemu floks lepiej przezimuje. Dodatkowo, na okres zimy, floksy okrywamy stroiszem – nie przemarznie podczas dużych mrozów i bezśnieżnej zimy. Gdy pędy przemarzną wycinamy je sekatorem. Nie stosujemy dodatkowego cięcia.
 
Roślina ta może rosnąć wiele lat w jednym miejscu. Floks szydlasty powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, ale kwitnienie to nie jest już tak obfite. 
 
We wrześniu z wierzchołków pędów można pobrać sadzonki, które ukorzenia się w pojemnikach z podłożem torfowym. Sadzonki wysadzamy na miejsce stałe na wiosnę.
 
W kwietniu rabaty pokrywają się kolorowymi kobiercami płomyków. Forma wyjściowa floksa szydlastego kwitnie w kolorze jasnoróżowym. W  szkółkach lub w sklepach ogrodniczych można kupić odmiany o dwubarwnych kwiatach:
 
Amazing Grace – kwiaty białe z różowym oczkiem
 
Candy Stripes – kwiaty białe z dwoma różowymi liniami na każdym płatku
 
Coral Eye – kwiaty jasnoróżowe z koralowym oczkiem
 
Bavaria – kwiaty kremowe z ciemnoniebieskim oczkiem
 
Purple Beauty – kwiaty różowe z ciemnoniebieskim oczkiem
 
lub o jednobarwnych kwiatach:
 
G. F. Wilson – kwiaty szaroniebieskie
 
White Delight – kwiaty śnieżnobiałe
 
Pink Delight o kwiatach jasnoróżowych
 
Temiskaming – kwiaty intensywnie purpurowo-czerwone
 
Emerald Cushion Blue – kwiaty jasnoniebieskie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy