Reklama

Biznes

Przemyśl debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych

Artykuł Partnera
Dodano: 06.03.2013
2504_przemysl_delmanowicz
Share
Udostępnij
Obligacje wyemitowane przez miasto Przemyśl zadebiutowały dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych, na rynku Catalyst. Przemyski samorząd, za pośrednictwem PKO BP, wyemitował papiery wartościowe na łączną kwotę prawie 24,5 mln zł. Ma to być korzystniejsza forma pozyskiwania pieniędzy niż kredyt. Zdaniem przemyskiego samorządu, obecność miasta na giełdzie jest także dobrym sposobem jego promocji.

Pieniądze z emisji obligacji samorząd Przemyśla przeznaczy na pokrycie deficytu budżetowego, który powstał w wyniku wydatków na rozbudowę infrastruktury drogowej, m.in. na budowę obwodnicy miasta, oddanej do użytku w ub.r.

Przemyskie obligacje będą wyemitowane w sześciu seriach, po 4070 sztuk w każdej serii i wartości nominalnej 1 tys. zł.
Oprocentowanie obligacji nalicza się od wartości nominalnej i wypłaca w okresach półrocznych liczonych od daty emisji. Oprocentowanie obligacji będzie zmienne, równe stawce WIBOR 6M. Miasto Przemyśl będzie na razie spłacać odsetki od obligacji – same papiery wartościowe będą wykupywane przez 5 lat począwszy od roku 2024.
 
Pomysł przemyskich władz chwali dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – Jest to racjonalna decyzja władz Przemyśla, bo emisja obligacji to jedna z najtańszych form pozyskiwania pieniądza na rynku kapitałowym przez taką instytucję, jaką jest miasto – tłumaczy. – Długi okres, na jaki zostały wyemitowane, jest również korzystny. Plus dla władz Przemyśla, że te obligacje będą notowane na GPW. Inwestorzy dowiedzą się, że jest takie miasto jak Przemyśl, a każda dobra informacja o mieście –  że się rozwija, że ma pomysły – jest pożądana. Zwłaszcza jeżeli dotyczy miasta, które bardzo straciło w wyniku reformy administracyjnej.

Przemyśl jest pierwszym miastem z Podkarpacia, a trzynastym w Polsce, które zdecydowało się wyemitować obligacje. Na rynku Catalyst notowane są już obligacje m.in. Elbląga, Tczewa i Warszawy.

Jaromir Kwiatkowski
Źródło: Polskie Radio Rzeszów, Money.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy