Reklama

Biznes

Gazowe odkrycie na Podkarpaciu

Opracowanie Anna Olech
Dodano: 12.02.2014
10812_1
Share
Udostępnij
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zanotowało na swoim koncie spory sukces – właśnie ogłoszono, że na Podkarpaciu okryto złoże gazu ziemnego. Wszystko wskazuje na to, że pod ziemią znajduje się kilka miliardów metrów sześciennych gazu. Pierwsze otwory będą eksploatowane w połowie 2015 roku. 
 
Informację o odkryciu spółka podała w środę w oficjalnym komunikacie. Złoże odkryto na koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów. Wstępnie szacunki pozwalają sądzić, że znajdują się tu spore złoża gazu. Podkarpacie jest jednym z najstarszych regionów ropo- i gazonośnych. Państwowy Instytut Geologiczny wskazywał, by wiercenia schodziły poniżej 1200 m głębokości.
 
Starania zostały zwieńczone sukcesem, a efekty dotychczasowych prac okazały się znacznie lepsze od założeń zawartych w projekcie. Odkryto gaz wysokometanowy, niezawierający substancji szkodliwych, co pozwoli pominąć proces oczyszczania, który jest kosztowny i długotrwały. 
 
Obecnie prowadzone są prace dokumentujące odkryte zasoby i przewiduje się wykonanie kilku otworów rozpoznawczo-eksploatacyjnych. PGNiG planuje, że pierwsze otwory będą eksploatowane w drugiej połowie 2015 roku. Spółka zakłada, że w pierwszym roku eksploatacji wydobycie z nowych odwiertów  wynosić  będzie w granicach 100 000 m3 na dobę. Równolegle trwają również prace przygotowujące włączenie do eksploatacji istniejących już odwiertów Siedleczka-2, Siedleczka-3, Siedleczka-4, Siedleczka-5. 
 
Na potrzeby wydobycia gazu wybudowany zostanie ośrodek zbiorczy gazu Siedleczka, a gaz wydobywany z podkarpackich złóż będzie przesyłany do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy