Reklama

Biznes

Nowe przejście graniczne z Ukrainą

Anna Olech
Dodano: 03.12.2013
9393_budomierz1Fot.DarekDelmanowicz
Share
Udostępnij
Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew już działa. To najnowocześniejsze przejście z Ukrainą będzie mogło obsługiwać 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów w ciągu doby. Oficjalnie otwarto je w poniedziałek, ale zdecydowanie mniej hucznie niż planowano.
 
Przejście Budomierz-Hruszczew jest czwartym, po Korczowej, Medyce i Krościenku, przejściem granicznym na Podkarpaciu.
 
Jest ono ulokowane w ciągu drogi  wojewódzkiej nr 866 Dachnów-Lubaczów-granica państwa. Budowa rozpoczęła się w 2010 r., trwała trzy lata i kosztowała 146 mln zł, a środki pochodziły z budżetu państwa, m.in. z programu rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013 oraz dofinansowania unijnego uzyskanego w ramach Funduszu Granic Zewnętrznych oraz Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina”. 
 
Przejście przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, poza ładunkami podlegającymi kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunkami niebezpiecznymi. Jest tu 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski. Wszystkie zadaszone. Na nowym przejściu granicznym pracę znalazło ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej, w przyszłości ta liczba ma wzrosnąć do 220, i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. 
 
Otwarcia przejścia granicznego dokonali wspólnie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało. Początkowo planowano, że w uroczystości wezmą udział prezydenci Polski – Bronisław Komorowski i Ukrainy – Wiktor Janukowycz, ale w wyniku ostatnich wydarzeń na Ukrainie wizytę prezydentów odwołano.
 
fot. D. Delmanowicz
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy