Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Technologiczny skok w serwisowaniu kół. Firma D&R Czach pierwsza w Polsce

A A A

Dodano: 03-04-2018

Technologiczny skok w serwisowaniu kół. Firma D&R Czach pierwsza w Polsce

Firma Danuta i Ryszard Czach Autoryzowany Serwis Mercedes-Benz to pierwsza stacja obsługująca marki Mercedes i Mazda w Polsce, która posiada urządzenie najnowszej generacji do zrobotyzowanego wyważania i montowania kół. Tym samym rzeszowski serwis jest technologicznie przygotowany do obsługi najbardziej zaawansowanych samochodów. Wymiana kompletu opon w sportowym mercedesie zajmuje jedynie godzinę. W tym czasie koła nie tylko zostaną wyważone i zamontowane, ale również poddane testowi drogowemu! To eliminuje drgania na kierownicy jeszcze przed wyjazdem na drogę.

Takie niedogodności, jak drgania czy nietrzymanie kierunku jazdy przez auto, bardzo często mają związek z kołem. Czasem jednym, czasem dwoma, a bywa, że i wszystkimi. Dzieje się tak, mimo rozwiniętych technologii produkcyjnych pozwalających na tworzenie coraz doskonalszych opon. – Faktem jest, że mamy lepsze niż kiedyś opony, ale także nasze samochody są bardziej wymagające – mówi Witold Cisło, szef serwisu w firmie Danuta i Ryszard Czach, Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz (obsługujący marki Mercedes i Mazda). – Nowoczesne auta posiadają coraz bardziej zaawansowane układy zawieszenia, ponieważ rosną oczekiwania kierowców odnośnie prowadzenia auta, który wyraża się w pewnym utrzymywaniu toru jazdy przy dużych prędkościach, zarówno w linii prostej, jak i na zakrętach. Efekt jest taki, że naprawy serwisowe zmierzają w stronę niwelowania wszelkich niedoskonałości. Nowoczesne auta to perfekcyjnie działające mechanizmy i wszystkie, nawet drobne wady dochodzą do głosu. Niejednorodność kształtu zarówno obręczy, jak i opony zaczyna mieć znaczenie i może powodować, że kierowca auta klasy premium odczuwa podczas szybkiej jazdy drgania na kierownicy lub znoszenie pojazdu na jedną stronę i to niekoniecznie w kierunku pochylenia jezdni.

Reklama

Perfekcyjne przygotowanie kół do jazdy wymaga zatem coraz bardziej wyspecjalizowanego serwisu. Kluczem do sukcesu jest trafne zdiagnozowanie niedoskonałości opony i obręczy, a potem takie zmontowanie koła, by jego parametry zostały poprawione i nic nie uległo uszkodzeniu. Co wcale nie jest proste przy tak wymagających odmianach opon, jak niskoprofilowe, run-flat ze wzmocnionymi ścianami bocznymi czy opony montowane na obręczach o średnicach powyżej 20 cali.

– Dlatego nasz serwis zainwestował w zrobotyzowane urządzenie, dzięki któremu wymiana tego typu opon nie stanowi żadnego problemu – podkreśla Witold Cisło. – Wyważarka diagnostyczna do kół Hunter Road Force® Elite to urządzenie piątej generacji, wykorzystujące technologię opatentowaną przez amerykańskiego producenta. Jej możliwości uzupełnia montażownica Hunter Revolution – z jej pomocą wymiana nawet 40-kilogramowej opony to pestka. Na urządzeniach starszej generacji takie zadanie wymagało zaangażowania dwóch pracowników, a czasem jeszcze trzeciego, nadzorującego cały proces. Dziś każdy człowiek z mojej serwisowej załogi jest w stanie samodzielnie wymienić oponę sportową nawet największego rozmiaru, do najdroższego auta w naszej ofercie.


Jak to działa

Wyważarka Hunter RFE wyposażona jest w układ dwóch laserów zsynchronizowanych z kamerami. Pozwala to uzyskać trójwymiarowy obraz koła, określić jego wymiary, bicie promieniowe obręczy i rozmieszczenie ciężarków. Urządzenie sprawdza, czy centrowanie koła jest poprawne. Diagnostyczna rolka do zadawania obciążenia Road Force® rozpoznaje ściąganie boczne i rozwiązuje przyczyny drgań.

– To o wiele bardziej zaawansowane urządzenie od tych, które wielu kierowców miało okazję widzieć w różnych serwisach podczas wymiany opon – stwierdza szef serwisu w firmie Danuta i Ryszard Czach. – Potrafi ustalić precyzyjnie wiele ważnych parametrów i eliminuje błędy. Wiadomo, że wpływ na jazdę ma niejednorodność masy opony, którą niweluje się przez założenie odpowiednio dużego ciężarka na obręczy, czy niejednorodność kształtu spowodowana np. pokrzywioną obręczą, zdeformowaną po najechaniu chociażby na dziurę w drodze. Ale oprócz niejednorodności masy i kształtu, może wystąpić także niejednorodność sprężystości, a tej na zwykłej wyważarce nie da się sprawdzić. To parametr, który wcześniej nie był oceniany, ale w ostatnich dwóch latach zaczął mocno dochodzić do głosu i dziś jego kontrolowanie jest konieczne.

Reklama

Dlaczego pomiar sprężystości koła jest ważny? Może być tak, że koło jest wyrównoważone, podczas pomiaru nie ma bicia promieniowego, ani osiowego, a mimo to kierownica drży w czasie jazdy. Opona, która na zwykłej wyważarce wydawała się idealna, podczas jazdy zmienia swoją sprężystość na obwodzie koła i w jednym miejscu jest bardziej podatna na obciążenie niż w innym. – Efekt jest taki, że kiedy jedziesz, na kierownicy wyczuwasz drgania – tłumaczy Witold Cisło. – Nasze nowe urządzenie podczas pomiaru wyrównoważenia, ocenia również sprężystość opony. Diagnostyczna rolka dociska oponę z siłą ponad 5000 N i ocenia, czy pod obciążeniem koło nadal jest okrągłe. Od pomiaru zależy, czy jest sens kleić ciężarki. Wahania sprężystości po obwodzie mogą być tak duże, że oponę trzeba będzie wymienić. Posługujemy się w tym przypadku parametrem określanym w kilogramach. Dopuszczalne jest wahanie do 6 kg. Ale bardzo często ten parametr wynosi 11-15 kg. Niezaawansowanym technologicznie autem da się tak jeździć, ale na zestrojonych quasi sportowo zawieszeniach będzie to nieznośne. Nierównomierna sprężystość nawet tylko jednej opony powoduje drgania. Czasem tę wadę da się zniwelować zmieniając ustawienie opony na obręczy. Jeśli jest to możliwe, wyważarka Hunter RFE je skoryguje, jeśli nie – opona jest do wymiany.

Jak duże znaczenie ma równomierna sprężystość opon przekonała się parę miesięcy temu jedna z klientek serwisu D&R Czach. Do swojego Mercedesa Klasy E w wersji All-Terrain kupiła zimowe opony dobrej marki w sklepie internetowym i przyjechała do rzeszowskiego serwisu na ich wymianę. Opony zostały założone, wyrównoważone i klientka odebrała auto. Wróciła po pół godziny, twierdząc, że auto drży. Doradca serwisowy wyjechał z nią na próbę drogową i potwierdził, że rzeczywiście przy prędkości powyżej 150 km/godz. kierownica drżała. Skoro koła były dobrze wyważone, pozostała ocena sprężystości. Ponieważ serwis nie miał jeszcze wówczas możliwości wykonania jej na miejscu, koła wysłano do badań w firmie zewnętrznej i ocena przyszła dopiero na drugi dzień. Trzy opony były do wymiany! Mimo, że kupiono nowe i od renomowanego producenta, nie nadawały się do użycia w tym samochodzie. Miały po 12-14 kg wahania sprężystości opony na obwodzie koła. Na szczęście sprzedawca uznał reklamację i zwrócił pieniądze, a w serwisie D&R Czach założono do tego pojazdu dedykowane i zoptymalizowane jeszcze w fabryce koła zimowe. Warto tu dodać, że niektóre modele Mercedesa wymagają dedykowanych opon.

Reklama


Godzina zamiast dwóch dni, czyli naprawdę szybki serwis

– Aby koła tamtego mercedesa ocenić pod względem sprężystości, musieliśmy kupować usługę na zewnątrz, auto trzymać na podnośniku, a klientce wydać samochód zastępczy. To wydłużyło czas serwisu. Wymiana opon musiała trwać dwa dni – stwierdza Witold Cisło. – Dziś w godzinę wykonujemy diagnozę i montaż, wyprzedzając inne autoryzowane serwisy. Standardowy czas wymiany czterech opon w samochodzie klasy Mercedes GLE, w którym obręcze są w rozmiarze 21 cali, a szerokość opon to prawie 30 cm, wynosi 2 godziny i 20 minut. W naszym rzeszowskim serwisie zrobotyzowane urządzenie pozwala zdiagnozować i zmienić bezpiecznie (bez ryzyka uszkodzenia) cztery opony w aucie w godzinę. Tak szybka usługa jest możliwa w przypadku wszystkich modeli – od Mazdy 2 po MX-5, od Mercedesów Klasy A po auto typu GT, również dostawcze. Jesteśmy serwisem, który technologicznie jest przygotowany do obsłużenia najbardziej zaawansowanych samochodów poruszających się po polskich drogach.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.