Reklama

Ludzie

Nie żyje Zbigniew Jakubek. Jazzman, osobowość kultury Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.05.2023
73671_jakubek
Share
Udostępnij
1 maja zmarł Zbigniew Jakubek, jazzman, pianista, aranżer, kompozytor. O Jego  śmierci poinformował na Facebooku Wojtek Jakubek, syn muzyka.
 
„Dzisiaj o 10:45 odszedł od nas niesamowity człowiek, świetny muzyk, a przede wszystkim wspaniały ojciec, mąż i dziadek. Nierówna walka, jaką ostatnimi miesiącami toczył, zabrała przekochaną osobę, z niepowtarzalnym poczuciem humoru, dystansem do życia, potrafiącą w mgnieniu oka rozładować każdą niezręczną czy napięta sytuację. Pogoda ducha, która go cechowała, zawsze wprowadzała do naszej rodziny mnóstwo uśmiechu, szczęścia i akceptacji. Dzisiejszy dzień, mimo swojego smutnego początku, traktuję jako koniec pewnego nieprzyjemnego czasu i zasłużony odpoczynek dla taty. Nie zapomnimy o tym, co zrobił dla naszej rodziny, wprowadzając do niej tyle ciepła, wsparcia i luźnej atmosfery. Mam nadzieję Dudzik, że jest Ci tam lepiej… Będę informował, kiedy odbędzie się pogrzeb taty”.
 
Zbigniew Jakubek był absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego droga muzyczna rozpoczęła się od studenckich formacji. W 1983 roku zaistniał New Coast, chwile później Still Another Sextet – zwycięzca Grand Prix Jazz Juniors 1984. Rok później powstał Walk Away. Z Rzeszowem związany od 1977 roku, kiedy to został uczniem Liceum Muzycznego w klasie klarnetu i fortepianu.
 
Od 2003 roku był wykładowcą Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2015 roku współtworzył kierunek „Jazz i Muzyka Rozrywkowa" w Instytucie Muzyki UR. Był również wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS Lublin. 
 
Od 2013 roku współtwórca projektu „Art. Celebration" w ramach festiwalu „Wschód Kultury" w Rzeszowie.

Współpracowała z wieloma polskimi artystami: Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Ewą Bem. Grał w orkiestrach: „Alex Band”, „Kukla Band”, „Big-band W. Pieregorólki”, „After Touch”, które wspierał również jako aranżer. Wziął udział w większości polskich festiwali piosenki. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową. 

Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, Zbigniewa Jakubka, pożegnał także Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa:
 
„Właśnie dotarła do mnie smutna wiadomość. Zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, aranżer, kompozytor, animator kultury i wykładowca akademicki. A przede wszystkim, co potwierdzi każdy, kto miał okazję Go poznać, wspaniały, dobry, życzliwy człowiek. Rzeszowska kultura straciła dziś bardzo wiele.  Rzeszów stracił dziś bardzo wiele. Szczere kondolencje dla Najbliższych”.
 
Bardzo wzruszające słowa pożegnania zamieścił też w sieci Bartek „Eskaubei” Skubisz, rzeszowski raper:
 
„Są ludzie, których zawsze będziemy wspominać z uśmiechem. Czasem los stawia na naszej drodze ludzi wyjątkowych, którzy zmieniają nasze życie i pchają nas ku realizacji największych marzeń. Kochany Zbysiu, dziękuję za wszystko. Do końca pozostałem Twoim fanem, i jestem wdzięczny za to, że mogłem być również kolegą, partnerem w naszych przedsięwzięciach. Dałeś mi wiarę w to, że mogę zajmować się na poważnie muzyką, wprowadziłeś w środowisko, nauczyłeś tak wiele. Poznałeś mnie z ludźmi, którzy tak jak Ty, stali się ważną częścią mojego życia. Czas spędzony z Tobą był wspaniały, pełen radości i śmiechu do łez. Nigdy Cię nie zapomnę, nigdy nie dam zapomnieć o Tobie i Twojej wspaniałej muzyce. Dziękuję. Wyrazy głębokiego współczucia dla całej rodziny.
 
"Heine medina" Bracie. Palisz wrotki do świata bez bólu, w którym mam nadzieję gra Ci Lyle Mays i Allan Holdsworth”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy