Reklama

Ludzie

Marek Czarnota nie żyje

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.09.2014
14360_kronika_013
Share
Udostępnij
We wtorek rano po ciężkiej chorobie zmarł Marek Czarnota – charyzmatyczny gawędziarz, miłośnik i znawca historii Rzeszowa, kolekcjoner, autor popularnych książek. Wielokrotnie nagradzany za upowszechnianie kultury regionalnej. Miał 65 lat.
 
Marek Czarnota był autorem ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych i 17 książek – wszystkie o Rzeszowie i regionie, w tak znanych cyklach jak: „Rzeszowskie ulice i okolice”, czy „Wędrówki Galicyjskie”.
Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów związanych z regionem, zaprezentował na ponad 70. wystawach. Przez 14 lat występował jako aktor w kabarecie „Meluzyna”, co skłoniło go do opracowania monografii tego kabaretu
W 2002 roku, w regionalnym konkursie „Mistrz Mowy Polskiej”, otrzymał tytuły: „Mistrz Mowy Polskiej”, „Mistrz Wymowy Polskiej” i nagrodę „Vox Populi”. W 2007 r.. został wyróżniony przez Fundację ABCXXI CPCD dyplomem za życzliwość i wsparcieZa upowszechnianie kultury regionalnej został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego, dwukrotnie Nagrodą Miasta Rzeszowa (2000 r., 2005 r.), Nagrodą „Wawrzyn” Rzeszowskiego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego, Medalem im. Franciszka Kotuli za kontynuację Jego działań propagujących wiedzę o Rzeszowie i regionie, odznaczony odznakami: ”Zasłużony Działacz Kultury, „Złotą Odznaką Opiekuna Zabytków” i „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy