Reklama

Ludzie

W piątek pożegnamy Antoniego Kopaczewskiego

Aneta Gieroń
Dodano: 04.08.2014
14057_Kopaczewski_1
Share
Udostępnij
W sobotę w Rzeszowie zmarł Antoni Kopaczewski, współtwórca rzeszowskiej „Solidarności”. Miał 72 lata. Pogrzeb wieloletniego radnego Miasta Rzeszowa odbędzie się  w piątek o godz. 10. 30 na cmentarzu Wikowyja w Rzeszowie. Antoni Kopaczewski spocznie  w Alei Zasłużonych.

Człowiek wolności – tak już na zawsze zostanie zapamiętany pierwszy przewodniczący rzeszowskiej „Solidarności”.
 
Antoni Kopaczewski urodził się 15 grudnia 1941 r. w Piaskach k. Lublina. Był synem żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia Antoniego Kopaczewskiego ps. „Lew", który 8 września 1946 r. został zabity przez funkcjonariuszy UB. 
 
Z zawodu był formierzem odlewnikiem, pracował w WSK – PZL Rzeszów. Od sierpnia 1980 roku uczestniczył w strajku w swoim zakładzie pracy, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Rzeszowie, członkiem „Solidarności”, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, członkiem Komisji Krajowej związku. W lutym 1981 brał udział w zorganizowaniu strajku, który doprowadził do podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich (sygnował je jako jeden z dwóch przedstawicieli Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Rzeszów). Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany do sierpnia 1982. Od 1983 był liderem regionalnego oddziału Solidarności Walczącej.
 
Od lat 90. Antoni Kopaczewski był radnym Rady Miasta Rzeszowa, wybieranym z różnych list: Solidarność, AWS, a od 2006 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 prezydent Lech Kaczyński, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2014  roku Antoni Kopaczewski został  też odznaczony Medalem Wielkim Uniwersytetu Rzeszowskiego za bezinteresowne zaangażowanie w działania na rzecz wolności i tworzenia struktur demokratycznego państwa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy