Reklama

Ludzie

Doktor Wrzesław Romańczuk ma swoją ulicę w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.02.2022
60209_romanczuk
Share
Udostępnij
Wrzesław Romańczuk, zmarły w 2004 roku. Znakomity lekarz i społecznik będzie miał w Rzeszowie swoją ulicę. Jego nazwiskiem radni nazwali we wtorek drogę w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
 
Z wnioskiem w sprawie nadania nazwy ulicy „Wrzesława Romańczuka” do Urzędu Miasta Rzeszowa zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. Autorzy wniosku przypomnieli, że był nie tylko wspaniałym lekarzem, ale także społecznikiem i człowiekiem wielkiego serca.
 
To w dużej mierze dzięki jego staraniom w Rzeszowie utworzono Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Doktor Romańczuk organizował także bale charytatywne, podczas których zbierano pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Między 1994 a 2000 rokiem był dyrektorem szpitala przy ul. Lwowskiej. I to właśnie ulica obok lecznicy, biegnąca od ul. Jana Niemierskiego do al. Armii Krajowej dostanie nazwę Wrzesława Romańczuka. 
 
– Profesor Romańczuk był wybitną postacią, doświadczyłem tego współpracując z nim przed laty. Miał olbrzymi wkład w rozwój szpitala oraz kierunków medycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Cieszę się, że teraz będzie patronem ulicy obok miejsca, w którym z pasją niósł pomoc innym – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy