Reklama

Ludzie

Podcast Roku. Konkurs imienia Janusza Majki rozstrzygnięty

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.11.2021
57958_majka
Share
Udostępnij
Jury przyznało 11 nagród i wyróżnień w 7 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 280 podcastów, których słuchało 14-osobowe jury. W niedzielę rozstrzygnięto konkurs na Podcast Roku imienia Janusza Majki. Wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów, który w lutym 2021 roku zmarł na COVID-19. W kategorii Profesjonaliści zwyciężyła Anna Dudzińska za reportaże w podcaście Raport o stanie świata.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności  i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie. Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. Jury przyznało po 3 nagrody w kategorii Debiutanci i Pasjonaci oraz w kategorii Profesjonaliści. Ponadto wręczono 4 wyróżnienia i jedną Nagrodę Specjalną Konkursu. 
 
Podczas Gali w Millenium Hall w Hilton Garden Inn Rzeszów, którą poprowadził Jarosław Kuźniar, w przeszłości dziennikarz TVN24, oprócz wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się również debata z mecenasami i praktykami mediów internetowych oraz podcastów. 
 
W kategorii Debiutanci i Pasjonaci: 
Pierwsza nagroda trafiła do Anety Chmielińskiej za podcast Dzikoprzygody.  „Za intymność, wrażliwość i umiejętność zaszczepienia pasji do natury u Słuchaczy w każdym wieku. Za świetne opanowanie monologu jako najtrudniejszej formy do poprowadzenia w podcaście i zachowanie przy tym zdolności do dialogowania ze Słuchaczem”. Drugą nagrodę w tej kategorii dostała Joanna Żelazińska za podcast Przed obrazem. „Za zbliżenie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o tworzeniu sztuki, za umiejętność przenoszenia nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy”. Trzecią nagrodę otrzymali Marcin Nieroda oraz Andrzej Padniewski za podcast Przyjaciele Kota Wrocka. „Za wykorzystanie podcastu do uruchomienia lokalnego aktywizmu i dbałość o świadomość obywatelską, mówiąc o mieście i ludziach, którzy je tworzą, w lekko komediowej formule”.

W kategorii Profesjonaliści: 
Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Dudzińska za reportaże w podcaście Raport o stanie świata. „Za stworzenie podcastu w podcaście – kompletnego na poziomie treści i formy, za doskonałą, autorską formułę formy dźwiękowej i perfekcyjnie prowadzoną dziennikarską narrację w reportażach oraz ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną.”
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Drugą nagrodę dostał Michał Matus, autor podcastu Nurt Równoległy. „Za walkę z fake newsami i obnażanie skomplikowanych mechanizmów dezinformacji oraz za atrakcyjną i innowacyjną formę podcastu – dziennikarskie śledztwo w odcinkach.” Trzecią nagrodę dla Profesjonalistów odebrali Agnieszka Pospiszyl i Adam Liszka za podcast My z covidowego. „Za umiejętność otwierania i słuchania ludzi pracujących pod ogromną presją; za doskonały przykład tego, jak dokumentować, poprowadzić temat i bohatera i za wartość bezpośredniej relacji, jako wyraz wdzięczności i uznania dla całego autentycznie zaangażowanego środowiska lekarskiego.”

W obu kategoriach laureatki pierwszych nagród otrzymały czeki w wysokości 20 tysięcy złotych, zdobywcy drugich nagród otrzymali po 10 tysięcy złotych, a trzecich nagród po 5 tysięcy złotych. Tegoroczna pula nagród wyniosła finalnie 85 000 złotych. 
 
Organizatorzy Konkursu: Sara Piskor i Tomasz Majka zapowiedzieli powołanie Fundacji imienia redaktora Janusz Majki. Celem statutowym Fundacji, będzie wsparcie podcasterów w kwestiach storytellinegu, marketingu, budowy kanałów internetowych i komunikacji z odbiorcą, researchu, monetyzacji, jakości technicznej, dykcji, wsparcia produkcyjnego. Fundacja będzie nie tylko organizować kolejne edycje Konkursu Podcast Roku, ale też wspierać realizację, profesjonalizację i różnorodność form współpracy podcastów z markami oraz dbać o kulturę słowa i umiejętne opowiadanie historii dźwiękiem. 
 
– Pokazaliśmy, że Rzeszów, miasto innowacji, rodzinne miasto Janusza Majki, może stać się gospodarzem nowoczesnego i reprezentatywnego Konkursu, który już zgromadził ogromny potencjał kreatywny 280 twórców. W niedalekiej przyszłości planujemy dodatkowo rozwijać program mentoringowy dla podcasterów – zapowiedział Tomasz Majka. 

Wspólnie z Partnerami Konkursu, jury przyznało również wyróżnienia: 
Wyróżnienie Radia 357 – w kategorii Magnetyzująca Osobowość dla Konrada Szymańskiego za podcast Historie z Boiska. Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Kukawskiego za Odpowiednik. Wyróżnienie Patronite.pl otrzymali Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska, Marcel Kiełtyka, jako autorzy podcastu Demagog. 
 
Jury przyznało także specjalna nagrodę honorowa dla Dariusza Rosiaka, autora podcastu Raport o stanie świata. „Za wytyczanie standardów gatunku i rynku. Za budowanie podcastu jako wiarygodnego źródła informacji, oraz za zachętę dla Słuchacza do szukania rzetelnych, mądrych i pięknych rejonów Internetu i mediów digitalowych”.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Kilkaset godzin podcastów przesłuchało 14-osobowe jury w składzie: Katarzyna Błaszczyk, reportażystka radiowa i współzałożycielka inicjatywy Torba Reportera i Podcastera; Łukasz Błąd, dziennikarz radiowy i wykładowca WSIiZ w Rzeszowie; Natalia Borawska, dyrektor kreatywna i scenarzystka; Aleksandra Dąbrowska, Head of Production Audioteka, Justyna Dżbik-Kluge dziennikarka radiowo-telewizyjna; Michał Dobrzański, pomysłodawca cyklicznego raportu Słuchacz podcastów w Polsce, realizowanego przez Tandem Media; Karolina Hytrek-Prosiecka, była dziennikarka TVN, ekspert ds. zarządzania informacją; Szymon Jadczak, dziennikarz WP.pl, przedstawiciel think-thanku medialnego Instytut Zamenhoffa; Marcin Łukawski, dziennikarz Radia 357 oraz wykładowca Collegium Civitas; Marcin Myszka autor najpopularniejszego podcastu w 2020 roku Kryminatorium; Marcin Skonieczny, prezes Patronite.pl; Karol Stryja, właściciel studia The Podcast Makers, Dionisios Sturis reporter i pisarz oraz Bożena Targosz prezenterka, lektorka i trenerka medialna. 
 
Partnerem Strategicznym konkursu jest platforma Incredible Inspirations Sebastiana Kulczyka. Mecenasami konkursu są: Google Polska, Miasto Rzeszów, Audioteka, Tandem Media, Lancerto, Best Construction. Fortum oraz Marma Polskie Folie. 
 
Partnerami konkursu są: Radio 357, Patronite.pl, Instytut Zamenhofa, Kuźniar Media & Voice House, Torba Reportera i Podcastera, Najlepsze Polskie Podcasty, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, agencja PR Molecule Group, Kancelaria Prawna BWW, Millenium Hall oraz Hilton Garden Inn w Rzeszowie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy