Reklama

Ludzie

Naukowiec – “milioner” z Politechniki Rzeszowskiej

Jaromir Kwiatkowski, Polskie Radio Rzeszów
Dodano: 23.07.2013
5868_Politechnika_7
Share
Udostępnij
Mgr inż. Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej został laureatem IV edycji programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Lider” i otrzyma na realizację swoich badań kwotę 1 mln 200 tys. zł. To jedyny młody naukowiec z naszego regionu, wyróżniony w tej edycji programu. 41 laureatów z całego kraju otrzyma łącznie 43 mln zł na swoje nowatorskie projekty naukowe.
 
Łukasz Święch, pracownik Katedry Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki, zajmuje się konstrukcjami lotniczymi. Jego projekt dotyczy cienkościennych, integralnie usztywnianych struktur nośnych. 
 
– Efektem prac będzie opracowanie elementów struktur nośnych pozwalających na wytwarzanie lżejszych i bardziej wytrzymałych statków powietrznych w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań – tłumaczy naukowiec. – Tematyka projektu obejmuje zagadnienia związane zarówno z „dużym" lotnictwem, jak i coraz prężniej rozwijającym się rynkiem samolotów bezzałogowych. Niewykluczone, że wyniki tych badań pozwolą na  zbudowanie małego, bezzałogowego aparatu latającego wykonanego w całości przy użyciu druku 3D, co obecnie jest bardzo „modnym" i efektywnym rozwiązaniem. 
 
Do IV edycji programu „Lider” wnioski na dofinansowanie projektów badawczych złożyło 118 naukowców. Młodzi badacze podczas postępowania konkursowego musieli wykazać, że są przygotowani do samodzielnego realizowania projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorzy najwyżej ocenionych wniosków podczas rozmów kwalifikacyjnych musieli przekonać ekspertów do swojego projektu w kontekście wkładu zaproponowanego rozwiązania w rozwój nauki i gospodarki.

W ub. roku wśród finalistów programu „Lider” również znalazł się pracownik Politechniki Rzeszowskiej – mgr inż. Piotr Laskowski z Laboratorium Badań dla Przemysłu Lotniczego PRz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy