Reklama

Kraków

Doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta

Źródło: krakow.pl
Dodano: 10.01.2024
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta. Ten utytułowany zespół posiada w swoim repertuarze pieśni i tańce pochodzące z wielu regionów Polski. Poddane artystycznemu opracowaniu, swoją treścią i wykonaniem, rozsławiają narodowy i regionalny folklor.

Doroczny koncert jak co roku jest dedykowany wychowankom, rodzicom i opiekunom. W programie znajdą się pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe. Wystąpią wszystkie grupy działające w zespole: reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa. Koncertem dorocznym zespół rozpoczyna 71. rok działalności.

Bilety

Koncert odbędzie się w sobotę, 13 stycznia o godz. 17.00, na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Bilety są dostępne pod ADRESEM.

O Zespole

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA powstał w 1953 roku w Krakowie. Jego siedzibą jest Nowohuckie Centrum Kultury, a skład osobowy stanowią dzieci i młodzież wszystkich typów szkół krakowskich oraz młodzież studencka i pracująca.

Zespół posiada w swoim repertuarze m.in.: pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, Kurpi Zielonych, mieszczan żywieckich, rejonów Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Mazowsza. Dodatkowo pieśni i tańce lubelskie, rzeszowskie przeworskie, łowickie, śląskie, spiskie, a także polskie tańce narodowe takie jak kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur. Ponadto w programie artystycznym Zespół posiada: obrazek sceniczny z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce historyczne, spektakl „Wesele krakowskie”, spektakl pastorałkowy „W Betlejem mieście” oraz pieśni ludowe z różnych regionów kraju.

Oryginalne tańce i pieśni, poddane artystycznemu opracowaniu, swoją treścią i wykonaniem propagują polski folklor regionalny i narodowy. Zespół wielokrotnie brał udział w realizacjach telewizyjnych i teatralnych oraz w wielu okolicznościowych widowiskach plenerowych. Na przestrzeni lat, uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych, gdzie reprezentował Polskę i był doceniany tak przez jurorów jak i publiczność.

Zespół jest członkiem Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy