Reklama

Kraj

Warszawa: mszą św. w archikatedrze rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała

Iwona Żurek/PAP
Dodano: 30.05.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się w czwartek o godz. 10.00 uroczystości Bożego Ciała.

Po eucharystii z bazyliki wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Przy ostatnim kardynał wygłosi kazanie.

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej przejdzie ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego.

Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża. Ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny poniesie ją bp Piotr Jarecki, do drugiego przy kościele seminaryjnym – bp Rafał Markowski, a do trzeciego przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego – bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję będzie niósł biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w asyście generałów.

Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa.

Tegoroczna kompozycja ołtarzy słowami nawiązującymi do przeistoczenia przedstawia historię Chrystusa od dzieciństwa do zmartwychwstania.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, dla całego Kościoła została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą “Transiturus”. Jest to święto ruchome. W Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej i jest to dzień wolny od pracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy