Reklama

Kraj

Szefowie MSWiA i MEN zaapelowali o troskę o bezpieczeństwo w trakcie wakacji

Marcin Chomiuk, Aleksandra Kuźniar/PAP
Dodano: 20.06.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Szefowie MSWiA i MEN zaapelowali w czwartek do samorządów, organizatorów wakacyjnych imprez i wyjazdów oraz do wszystkich osób, które jadą na wakacje, zajmują się młodzieżą i z nią pracują, aby szczególnie zadbali o bezpieczeństwo.

Szefowa MEN Barbara Nowacka i szef MSWiA Tomasz Siemoniak wzięli w czwartek udział w konferencji prasowej dotyczącej bezpiecznych wakacji. Jak przekazała podczas konferencji ministra Nowacka, resort sprawuje nadzór nad koloniami i obozami, a jeżeli opiekunowie chcą sprawdzić, czy wyjazd dziecka jest bezpieczny, mogą to zrobić na stronie internetowej pod adresem: wypoczynek.men.gov.pl.

“Tam jest baza wszystkich zarejestrowanych przez nas wypoczynków. Wypoczynki są pod nadzorem kuratorów właściwych. Te wypoczynki są przez nas monitorowane i kontrolowane, więc jeżeli wasze dziecko jedzie na wypoczynek, którego nie ma w tej bazie, spytajcie państwo organizatora, czemu nie zgłosił się do ministerstwa” – podkreśliła Nowacka.

Przypomniała, że jeżeli dzieje się coś złego, warunki są niewłaściwe, albo dziecko czuje się niekomfortowo, należy kontaktować się z właściwym kuratorium w miejscu, gdzie obóz albo kolonie są organizowane. “Jeżeli zaś nie dotyczy to warunków, ale innych zagrożeń, są właściwe służby, które pomogą i zareagują” – mówiła Nowacka.

Zapewniła też, że bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży to priorytet państwa i zaapelowała o szczególną rozwagę nad wodą oraz zwróciła uwagę na kwestię alkoholu i jego nadużywania przez młodzież.

“W tej chwili jest zarejestrowanych ponad 300 tys. osób, które wyjadą na wypoczynek (…) Dzieci, które nie wyjadą na wakacje, które będą uczestniczyły w półkoloniach, w szkołach letnich, w różnych innych formach wypoczynku też jest dużo. Dla nich też miasta, miejscowości szykują specjalną ofertę, ofertę kulturalną, ofertę spędzania wspólnego czasu” – powiedziała ministra edukacji.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że wakacje, które są bardzo dobrym czasem dla milionów dzieci i młodzieży, są także czasem wielkiej mobilizacji służb państwowych oraz współpracujących z nimi służb ochotniczych.

“Chciałbym podkreślić, że bezpieczeństwo zależy od tysięcy ludzi. Apeluję do samorządów, do wszystkich tych, którzy organizują różne wydarzenia, eventy, koncerty, spotkania, aby szczególną wagę przyłożyli do bezpieczeństwa uczestników. To są rzeczy bardzo ważne i szczególna staranność jest bardzo potrzebna” – powiedział Siemoniak. Dodał, że policja i straż pożarna, będą w tej kwestii bardzo skrupulatne i bardzo wymagające.

Minister zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa związane z używkami. “Gorąco apelujemy o to, aby jak najdalej trzymać się od tego typu spraw” – podkreślił. Dodał, że przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej jest dla resortu spraw wewnętrznych, resortów edukacji i zdrowia, a także policji absolutnym priorytet. “Ale mądrość naszych dzieci i młodzieży, czujność rodziców, nauczycieli, opiekunów – jest absolutnie kluczowa – mówił.

“Policja nie załatwi wszystkiego, wszyscy musimy walczyć z tym obrzydliwym rodzajem przestępczości i wykorzystywania słabości ludzi, bo skutki mogą być absolutnie nieodwracalne” – ocenił.

Siemoniak podkreślił również kwestię bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapewnił, że uruchomione zostaną “bardzo duże siły jeśli chodzi o sprawdzanie autokarów”. “Apelujemy do wszystkich którzy kierują pojazdami. Nigdy nie wsiadajcie do pojazdu po spożyciu alkoholu, nigdy niech wam taka myśl do głowy nie przyjdzie” – podkreślił.

Dodał, że MSWiA i MEN będą robiły wszystko, “żeby te wakacje były bezpieczne, żeby wszyscy byli zadowoleni, żeby na każdej plaży, nad jeziorem, nad morzem, na koncertach i na ulicach było absolutnie bezpiecznie”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy