Reklama

Kraj

Szefowa MZ: od poniedziałku monitoring wystawiania i realizacji recept na opioidy

Marta Stańczyk/PAP
Dodano: 16.06.2024
Warszawa, 21.03.2024. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 21 bm. Temat: "Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców". Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 21.03.2024. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 21 bm. Temat: "Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców". Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu – powiedziała “Wydarzeniom” Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Minister, której wypowiedź znalazła się w sobotnim materiale stacji, powiedziała, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. “Niestety nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać” – dodała.

Czym jest badanie przy teleporadzie

“Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi ministerstwa zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo niestety PiS tego nie zrobił” – stwierdziła. Zaznaczyła, że luki prawne będą najszybciej, jak to możliwe usunięte.

Podkreśliła, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.

“Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu” – zaznaczyła. Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

“Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane” – powiedziała dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku – poinformowała Policja.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy