Reklama

Kraj

Sowa: komisja śledcza ds. “afery wizowej” planuje przesłuchanie ok. 10 świadków, w tym Obajtka

kmz/ itm/ PAP
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 12.06.2024. Zastępca przewodniczącego komisji śledczej ds. afery wizowej, poseł KO Marek Sowa przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 12 bm. Marek Sowa był gościem Studia PAP. (jm) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 12.06.2024. Zastępca przewodniczącego komisji śledczej ds. afery wizowej, poseł KO Marek Sowa przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 12 bm. Marek Sowa był gościem Studia PAP. (jm) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Komisja śledcza ds. “afery wizowej” planuje wezwanie jeszcze ok. 10 świadków, w tym byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka – poinformował PAP szef komisji Marek Sowa. Dodał, że komisja zakończy przesłuchania do 16 lipca.

W piątek komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej zbierze się, by zaplanować dalszy harmonogram prac. Komisja nie przesłuchała jeszcze wszystkich świadków, których planowała wezwać – m.in. niektórych przedstawicieli polskich służb konsularnych, byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, b. wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego oraz b. prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który trzykrotnie nie stawił się na wezwanie.

Przewodniczący Marek Sowa (KO) powiedział PAP, że komisja prawdopodobnie podejmie uchwały uchylające wezwanie części świadków, którzy “nie mają odzwierciedlenia w materiale dowodowym”. Dodał, że komisja zdecyduje też o powołaniu dwóch lub trzech nowych świadków. Łącznie – jak przekazał Sowa – planowane jest wezwanie ok. 10 świadków, w tym Daniela Obajtka.

Według Sowy, komisja zakończy przesłuchania do 16 lipca. Sprawozdanie z prac może być gotowe do końca lipca.

Daniel Obajtek, który 9 czerwca uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, powiedział w ub. tyg. dziennikarzom, że jeżeli komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej nadal chce go wezwać, to chętnie stawi się na przesłuchanie. Zaznaczył, że nie unika organów państwowych, ale – jak dodał – “nie można tydzień lub dwa przed wyborami robić cyrku, napuszczać policję”. Ocenił też, że “cyrk”, który realizował poprzedni przewodniczący komisji Michał Szczerba, skończył się z dniem wyborów do PE. Szczerba, który kandydował z listy KO, również uzyskał mandat europosła, w związku z czym przestał być członkiem komisji i jej szefem.

Były prezes Orlenu był trzykrotnie wzywany na przesłuchanie przez komisję i ani razu się nie stawił. Tłumaczył to swoimi wyborczymi zobowiązaniami.

Komisja ds. tzw. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy