Reklama

Kraj

PZU: rada nadzorcza spółki powierzyła Arturowi Olechowi funkcję prezesa pod warunkiem zgody KNF

Michał Boroń/PAP
Dodano: 28.03.2024
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Share
Udostępnij

Rada nadzorcza PZU powierzyła Arturowi Olechowi funkcję prezesa pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego – podał w środę ubezpieczyciel. Ponadto rada zdecydowała o powołaniu dodatkowo trzech członków zarządu spółki.

PZU poinformował w środowym komunikacie giełdowym, że rada nadzorcza spółki powołała w skład zarządu Artura Olecha, powierzając mu funkcję prezesa spółki pod warunkiem uzyskania zgody KNF. Do czasu uzyskania zgody Olech będzie p.o. prezesa spółki.

Nowy p.o. prezesa zarządu oraz nowi członkowie zarządu PZU

Ponadto rada nadzorcza zdecydowała o powołaniu do zarządu trzech członków: Bartosza Grześkowiaka, Elżbietę Häuser-Schöneich oraz Jana Zimowicza.

Jak informuje spółka, Artur Olech od ponad 30 lat jest managerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową, absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien. Dodano, że uczestniczył w licznych szkoleniach dla najwyższej kadry zarządzającej, w tym Harvard Business School, Kellogg School of Management oraz Chicago GSB Booth School of Business.

Od maja 2020 r. jest współzałożycielem i prezesem Trasti – insurtecha i ubezpieczyciela cyfrowego stworzonego w JV z Triglav DD oraz Swiss Re.

W 1993 r. był współpracownikiem fundacji naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE. Następnie objął stanowisko analityka w firmie consultingowej PIM. Olech przez wiele lat był związany z Grupą Generali, był też prezesem tej Grupy w Polsce. W 2014 r. powołany do zarządu Poczty Polskiej.

W 2016 roku założył spółkę na rynku fintecha – hiPRO sp. z o.o., a w 2020 r. spółkę HPI GMA sp. z o.o.

Zgodnie z komunikatem Olech zasiada w kilku radach nadzorczych w polskich instytucjach finansowych i funduszach emerytalnych, pełniąc funkcję niezależnego członka w spółkach sektora publicznego oraz giełdowych. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej w spółce Mabion S.A., a w roku 2016 dołączył do rady nadzorczej Ciech S.A., gdzie do dzisiaj jest przewodniczącym komitetu audytu.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka od 2010 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Skarb Państwa w PZU ma ok. 34,2 proc. akcji. 

Czytaj również:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy