Reklama

Kraj

Prezydent: było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie

agg/ par/PAP
Dodano: 10.06.2024
Białystok, 10.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku, 10 bm. Posiedzenie Rady ma charakter wyjazdowy w związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Białystok, 10.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku, 10 bm. Posiedzenie Rady ma charakter wyjazdowy w związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Share
Udostępnij

Było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie; jedna z tych napaści zakończyła się niestety tragicznie pierwszą śmiercią polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej od 2014 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w Białymstoku rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy szeregowego Mateusza Sitka, który zmarł w czwartek, po tym jak pod koniec maja został ugodzony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią.

Mamy do czynienia z intensywnymi napadami na żołnierzy

Według Dudy, mamy do czynienia z intensywnymi napadami w ostatnim czasie na żołnierzy. “Było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie. I jedna z tych napaści, jak już powiedziałem na wstępie, zakończyła się niestety tragicznie śmiercią naszego żołnierza. Pierwszą śmiercią polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej, wykonywaniu zadań tego typu dla Rzeczypospolitej, związanych z bezpieczeństwem od 2014 roku, odkąd zginął nasz żołnierz w Afganistanie, pełniąc służbę w ramach naszego kontyngentu” – powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że jako prezydent RP nieustannie wspiera zarówno żołnierzy, jak i funkcjonariuszy. “Często, nie tylko słowem, ale także i swoją obecnością przyjeżdżając na granicę, a także przyjeżdżając na różnego rodzaju spotkania z nimi. Po to, by umocnić ducha i przekonanie o tym, że to zadanie, które wykonują dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny i naszych współobywateli, jest tak naprawdę zadaniem jedynie słusznym” – zaznaczył prezydent.

Wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej granicy jest absolutnie jednolite

Jak zauważył, w czasie ostatnich 2 lat różnie bywało i byli politycy, którzy na scenie politycznej w brutalny sposób nieraz atakowali funkcjonariuszy.

“Wyrażam satysfakcję, że dzisiaj liczba takich, którzy spośród polskich polityków pozwalają sobie na tego typu zachowania, zmalała w zasadzie do zera. I że wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej granicy jest absolutnie jednolite. Ale myślę, że są tacy politycy w Polsce, którzy po prostu powinni przeprosić za swoje zachowania polskich żołnierzy, tych, którzy nosili mundur i tych, którzy bronili naszej granicy i naszego bezpieczeństwa” – powiedział prezydent.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy