Reklama

Kraj

Premierzy Polski i Luksemburga rozmawiali o współpracy dwustronnej i bezpieczeństwie

reb/ kmz/ mok/ PAP
Dodano: 18.06.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Luksemburg, Luksemburg, 18.06.2024. Premierzy Polski Donald Tusk (L) i Wielkiego Księstwa Luksemburga Luc Frieden (P) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Luksemburgu, 18 bm. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Luksemburg, Luksemburg, 18.06.2024. Premierzy Polski Donald Tusk (L) i Wielkiego Księstwa Luksemburga Luc Frieden (P) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Luksemburgu, 18 bm. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Głównie o współpracy dwustronnej i bezpieczeństwie rozmawiali podczas wtorkowego spotkania premierzy Luksemburga i Polski, Luc Frieden i Donald Tusk.

Po spotkaniu z premierem Polski, Frieden mówił o konieczności zacieśniania współpracy gospodarczej obu krajów. “Musimy zwiększyć konkurencyjność Europy, tak, abyśmy nie pozostawali gdzieś w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami, musimy tworzyć miejsca pracy” – podkreślił i zapewnił o gotowości do pogłębiania współpracy dwustronnej w wielu obszarach.

Premier Luksemburga podkreślił też, że podzielają z Tuskiem poglądy na to, jak uczynić Europę bezpieczniejszą. Podkreślał, że bezpieczeństwo jest kluczową kwestią, zwłaszcza teraz, kiedy toczą się wojny na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Oświadczył, że Luksemburg zamierza zwiększyć wydatki na obronność w nadchodzących latach. “Nie możemy tylko liczyć na Stany Zjednoczone, czy na naszych sąsiadów, sami też musimy podjąć aktywne działania” – powiedział Frieden. Wyraził też wdzięczność za to, co Polska robi na rzecz zbiorowej obronności i bezpieczeństwa.

Jak mówił Frieden, Luksemburg ma duże know how, jeśli chodzi o satelity i centra przetwarzania danych. “Jestem wdzięczny naszym polskim przyjaciołom, że rozważamy, jak pogłębiać te relacje, co będzie korzystne dla naszych obywateli” – dodał.

Premier Luksemburga wyraził również nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda się dojść do porozumienia ws. obsadzenia unijnych stanowisk.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy