Reklama

Kraj

Premier: wzywam wszystkich rodaków do obrony dobrego imienia Jana Pawła II

Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski / PAP
Dodano: 02.10.2023
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Share
Udostępnij

Dzisiaj mamy do czynienia z drugim zamachem na Jana Pawła II, zamachem na jego dziedzictwo, na jego miłość do Polski; dlatego wzywam wszystkich rodaków do obrony dobrego imienia naszego wielkiego rodaka – powiedział w poniedziałek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na konferencji prasowej w Wadowicach (woj. małopolskie), że nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II był nie tylko największym z Polaków, ale był także jedną z najwybitniejszych postaci w historii świata.

“Wpłynął na losy świata, wpłynął w sposób pokojowy, swoją pokojową, ciepłą miłością, swoją misją zmieniał narody, zmieniał na lepsze, obalał złe systemy. To na pewno jemu również zawdzięczamy naszą wolność my, w Polsce” – powiedział szef rządu.

To on – jak dodał premier – “obudził polski naród w 1979 roku w swojej pierwszej pielgrzymce”. “Jest rzeczą niezaprzeczalną, że to także dzięki niemu powstała +Solidarność+. Ten wielki, unikalny ruch w historii świata, który również doprowadził do naszej wolności” – zaznaczył Morawiecki.

“Jan Paweł II był nie tylko wybitną postacią naszej historii, ale także historii świata. Był twórcą polskiej wolności, twórcą +Solidarności+” – powiedział premier.

Szef rządu podkreślił, że Jan Paweł II dbał też o polską rodzinę i o tożsamość narodową. “Dla niego wspólnota narodowa była wielką wartością” – zaznaczył szef rządu.

Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że dzisiaj mamy do czynienia z drugim zamachem na Jana Pawła II. “Mamy do czynienia z zamachem na jego dziedzictwo, na jego myśl, na jego miłość do Polski” – powiedział.

Zaznaczył, że “są środowiska niestety również bardzo bliskie Platformie Obywatelskiej, które chcą obalać pomniki Jana Pawła II, chcą zabierać imię Jana Pawła II szkołom, szpitalom, które chcą niszczyć jego dobre imię”.

“Wiemy też, że filmowcy, reporterzy z bezpośredniego kręgu Platformy Obywatelskiej już dzisiaj mają przygotowane filmy szkalujące dobre imię Jana Pawła II. Dziś jeszcze obawiają się je ujawnić, ale mają nadzieję zaraz po 15 października, po najbliższych wyborach ruszyć z potężnym atakiem na Jana Pawła II” – podkreślił Morawiecki.

“Wzywam zatem moich wszystkich rodaków, którym imię Jana Pawła II jest bliskie – nasz wielki rodak potrzebuje dzisiaj naszego wsparcia, nasz wielki rodak potrzebuje dzisiaj dobrego słowa o nim i pomocy w obronie jego dobrego imienia. Tak jak on bronił nas przez dziesięciolecia” – powiedział szef rządu.

“Drodzy państwo, drodzy rodacy, dzięki temu obronimy naszą tożsamość narodową, obronimy polską rodzinę, bo Jan Paweł II był tym człowiekiem dla którego te wartości były zawsze najważniejsze. Brońmy Jana Pawła II naszego wielkiego papieża, wielkiego rodaka. Brońmy jego dobrego imienia” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier złożył też kwiaty i zapalił znicz przed pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy