Reklama

Kraj

Premier: walka powstańców warszawskich była walką dobra ze złem

Daria Al Shehabi, Mateusz Mikowski / PAP
Dodano: 01.08.2023
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Walka powstańców warszawskich to była przede wszystkim walka dobra ze złem, które chciało zniszczyć nie tylko życie, ale odwrócić do góry nogami całą hierarchię wartości – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz przy Dzwonie “Montera” upamiętniającym dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej i dowódcę powstania gen. Antoniego Chruściela.

„Można się zapytać, czy celem powstania była sprawiedliwa Polska, czy sprawiedliwość jako taka. Czy celem powstania była wolna, suwerenna Rzeczpospolita Polska. A może celem powstańców, którzy walczyli i oddawali swoje życie, była silna Polska, taka której nikt nie będzie mógł już podbić, zniszczyć czy rozebrać. Może cel był jeszcze większy. Może celem było to, by Polska była zjednoczona, by była jedna, by zjednoczenie narodowe było naszym znakiem, znakiem także naszych czasów – czasów przyszłości, o którą walczyli powstańcy” – mówił szef rządu.

Podkreślił, powstańcy “walczyli o biało-czerwoną, o orła”, ale przede wszystkim była to walka dobra ze złem. „Złem, które chciało zniszczyć nie tylko życie, odwrócić do góry nogami całą hierarchię wartości. Za to także powstańcy oddawali życie” – wskazał Morawiecki.

Stwierdził, że Powstanie Warszawskie, to “wydarzenie, które miało swój początek, ale nie ma swojego zakończenia” i które “w naszych dziejach, wiąże się z konsekwencjami, które miały wielkie znaczenie po wojnie i mają wielkie znaczenie dzisiaj”.

„Nie znamy wszystkich konsekwencji Powstania Warszawskiego, wiemy tylko, że ono się stale odradza. Odradza się w nas. Rzuca nowe światło na dawne wydarzenia i w przyszłość, w perspektywę” – powiedział Morawiecki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy