Reklama

Kraj

Kosiniak-Kamysz: w 2025 r. w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe państw Trójkąta Weimarskiego

Karol Kostrzewa, Anna Wróbel / PAP
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 19.06.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na otwarciu Kongresu Infrastruktury Polskiej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. (amb) PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 19.06.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na otwarciu Kongresu Infrastruktury Polskiej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. (amb) PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek w Paryżu, że w 2025 r. w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe państw Trójkąta Weimarskiego. To jedno z trzech zasadniczych ustaleń spotkania ministrów obrony Polski. Francji i Niemiec.

Podczas spotkania w stolicy Francji Kosiniak-Kamysz, Sebastien Lecornu i Boris Pistorius omówili m.in. sytuację bezpieczeństwa w Europie po ponad dwóch latach od pełnowymiarowej agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz związane z tym zagrożenie dla pozostałych państw Europy, a także współdziałanie w ramach NATO i Trójkąta Weimarskiego.

Po zakończeniu rozmów Kosiniak-Kamysz powiedział, że zapadły “trzy zasadnicze uzgodnienia”. “Po pierwsze wspólne ćwiczenia niemiecko-francusko-polskie na terytorium Rzeczpospolitej w przyszłym roku, wspólne ćwiczenia w 2025 roku naszych sił zbrojnych, sojusznicze Trójkąta Weimarskiego stają się faktem” – powiedział szef MON.

Druga kwestia – to jak poinformował – wspólna inicjatywa rozszerzenia działań związanych z mobilnością. “Inicjatywa o mobilności podpisana pomiędzy Polską, Republiką Federalną Niemiec i Królestwem Niderlandów rozszerzona o państwa obserwujące jak Belgia i Luksemburg zwiększa swój potencjał przez deklarację o przystąpieniu Francji do tej inicjatywy” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Trzecie wspólne uzgodnienie dotyczy wsparcia Ukrainy. “Aspiracje zachodnie Ukrainy są jak najbardziej naturalne i wspieramy dążenia Ukrainy do UE, do NATO. Żeby to się okazało możliwe i faktyczne, Ukraina musi odnieść sukces, musi być teraz silna, musimy odnosić sukcesy w walce z Rosją. Będziemy ją wspierać i przez przekazywanie sprzętu (…). Wierzymy w większą rolę NATO i liczymy na większą rolę NATO w procesie koordynacji, współfinansowania działania na rzecz wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy