Reklama

Kraj

Hołownia: spotkałem się z protestującymi rolnikami, poprosiłem o ich postulaty i zaproponowałem nocleg w Hotelu Poselskim

Luiza Łuniewska/PAP
Dodano: 10.05.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Marszałek Szymon Hołownia, który w czwartek wieczorem spotkał się z protestującymi w Sejmie rolnikami, poinformował, że zaproponował im nocleg w Hotelu Poselskim. Jak dodał, na spotkaniu zadeklarował, że przekaże ich postulaty adresatom.

W czwartek ok. godz. 20 przed wieczornymi głosowaniami marszałek Szymon Hołownia spotkał z protestującymi w Sejmie rolnikami.

Później już na sali obrad poinformował o tym spotkaniu. “Spotkałem się z protestującymi w Sejmie rolnikami i długo rozmawialiśmy” – podkreślił. Zaznaczył, że traktuje innych posłów jak współgospodarzy Sejmu, stąd uznał za stosowne podzielić się z nimi najnowszymi informacjami w tej sprawie.

“Zaproponowałem protestującym nocleg w Hotelu Poselskim, by mogli noc spędzić w normalnych warunkach, nie na korytarzu i jutro – jak to było zaplanowane – spotkać się z ministrem rolnictwa” – przekazał Hołownia. Jak dodał, poprosił też o postulaty protestujących na piśmie, by móc je przekazać adresatom.

“Zaproponowałem rozwiązania prawne i legislacyjne, które możemy podjąć tu w Sejmie” – powiedział Hołownia. Według niego, protestujący powiedzieli, iż rozważą jego propozycje.

Grupa 11 rolników ze Związku Rolniczego “Orka” rozpoczęła w czwartek po południu protest w Sejmie. Jeden z przedstawicieli protestujących Mariusz Borowiak mówił mediom, że rolnicy nie opuszczą Sejmu, dopóki nie spotka się z nimi premier Donald Tusk. “Przyjechaliśmy tutaj. I dzisiaj chcielibyśmy zaprotestować przeciwko +Zielonemu Ładowi+, przeciwko otwarciu granicy na produkty płynące do kraju z Ukrainy. Chcielibyśmy, aby w końcu ktoś potraktował nas rolników bardzo poważnie” – powiedział dziennikarzom Borowiak.

“Chcielibyśmy zostać tutaj. Chcielibyśmy prosić pana marszałka (Szymona) Hołownię o to, aby umożliwił nam pozostanie tutaj i w legalny sposób protestować. Bronić swojej racji, bronić swojego rolnictwa” – powiedział. Podkreślił, że rolnicy nie chcą upolityczniać swojego protestu, prośbę o zaproszenie wysłali do posłów wszystkich klubów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy