Reklama

Kraj

Duszczyk: możliwe nawet wprowadzenie kontroli na polsko-niemieckiej granicy

Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 22.06.2024
Warszawa, 14.05.2024. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w Warszawie, 14 bm. Temat spotkania: "Biała Księga nt. działań niezbędnych dla wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP". Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 14.05.2024. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w Warszawie, 14 bm. Temat spotkania: "Biała Księga nt. działań niezbędnych dla wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP". Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem, kiedy procedury zostały absolutnie nadużyte. Jeśli się to powtórzy, nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra; to kwestia nawet wprowadzenia kontroli na granicy z Niemcami – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk w sobotę, nawiązując do zawrócenia migrantów z Niemiec.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się w piątek w Berlinie z ministrami spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec – Nancy Faeser oraz Republiki Austrii – Gerhardem Karnerem. Tematami rozmów były m.in. bieżącą współpraca służb mundurowych, kryzys migracyjny oraz sprawy związane z konfliktem w Ukrainie.

Niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową rodzinę afgańską na polską stronę

Po zakończeniu spotkania Siemoniak relacjonował, że Faeser “przeprosiła, wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową rodzinę afgańską na polską stronę”. Dodała, że funkcjonariusze “uczynili to zupełnie poza procedurami, łamiąc przepisy”.

Wiceminister Duszczyk w sobotę w TVN24 zwrócił uwagę, że dotychczas mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem, kiedy procedury zostały “absolutnie nadużyte”.

Duszczyk dodał, że “po to, by granicę na Zachodzie, z Niemcami monitorować, patrzeć, co się może dziać, zdecydowaliśmy się wczoraj, tak absolutnie ad hoc, powołać specjalną grupę na poziomie wiceministrów”; przewodniczącym tej grupy, z polskiej strony, jest Duszczyk.

Wiceminister zaznaczył, że polsko-niemiecką grupę powołano nie tylko ze względu na incydent z migrantami, ale też ze względu na to, że Niemcy wprowadziły kontrole na polsko-niemieckiej granicy. “Mamy 3-kilometrowe korki TIR-ów i musimy znaleźć rozwiązania takie, które będą brały pod uwagę z jednej strony lokalną społeczność, ale też biznes, który na tym traci” – zauważył wiceminister.

Kontynuując wątek incydentu z migrantami, Duszczyk ocenił, że reakcja Polski była bardzo jednoznaczna. Dodał, że minister Faeser oświadczyła, iż Niemcy wprowadziły działania naprawcze, które mają zapobiec takim sytuacjom w przeszłości.

“Zobaczymy jak będzie dalej. Jeżeli będą się powtarzały, nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra” – zapewnił wiceszef MSWiA.

Niemcy niedawno przedłużyły stacjonarne kontrole na granicach z Polską

Dopytywany co ma na myśli, odparł: “To jest kwestia dotycząca nawet wprowadzenia może kontroli na granicy Polski z Niemcami”.

14 czerwca w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie) niemiecka policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec. W sprawie interweniował premier Donald Tusk, który rozmawiał na ten temat z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Poinformował po tym, że strona niemiecka przeprosiła za działania niezgodne z procedurami.

Niemcy niedawno przedłużyły stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią o sześć miesięcy – do połowy grudnia. Niemieckie MSW zarządziło je po raz pierwszy w październiku 2023 roku. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano. Ich celem jest walka z przemytnikami ludzi i ograniczenie nielegalnej migracji. Kontrole na granicy niemiecko-austriackiej trwają od jesieni 2015 roku.

Szefowa ministerstwa spraw wewnętrznych Niemiec zarządziła także kontrole na wszystkich granicach na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej. Policja federalna przeprowadza je od 7 czerwca.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy