Reklama

Kraj

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego

rgr/ itm/PAP
Dodano: 22.06.2024
Kraków, 30.05.2024. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie, 30 bm. W całym kraju trwają uroczystości Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Fot. PAP/Art Service
Kraków, 30.05.2024. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie, 30 bm. W całym kraju trwają uroczystości Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Fot. PAP/Art Service
Share
Udostępnij

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Abp Jędraszewski przechodzi na emeryturę

W piątek abp Jędraszewski spotkał się z księżmi archidiecezji krakowskiej, którzy przechodzą na emeryturę lub obejmują nowe stanowiska. „Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat” – głosi komunikat opublikowany na stronie kurii po tym spotkaniu.

„Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować” – powiedział podczas tego spotkania abp Jędraszewski.

Ingres abp Marka Jędraszewskiego, czyli uroczyste objęcie obowiązków pasterza krakowskiego Kościoła, odbył się 28 stycznia 2017 roku w Katedrze na Wawelu.

Jego poprzednikiem – jako metropolita krakowski – był kardynał Stanisław Dziwisz, który złożył rezygnację z tej posługi w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Abp Marek Jędraszewski był wcześniej metropolitą łódzkim.

Abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.

Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w “Przewodniku Katolickim”, w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

Jędraszewski habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim.

W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje – jest członkiem Rady Stałej KEP, Przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego dewizą biskupią są słowa “Scire Christum” (Znać Chrystusa).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy