Dom

Łazienka stylowa i praktyczna. Jak dobrać baterie umywalkowe i wannowe?

Materiał Partnera
Dodano: 28.08.2020
51448_lazienka_stylowa_i_praktyczna-jak_dobrac_baterie_umywalkowe_i_wannowe_v1
Share
Udostępnij
Przy urządzaniu łazienki warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd armatury, ale także jej funkcjonalność. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku baterii umywalkowej. To właśnie z niej będziemy prawdopodobnie korzystać najczęściej, dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Żeby wiedzieć, jaki on w ogóle jest, warto zapoznać się z typami baterii oraz sposobem ich montażu.

Kiedy wybrać armaturę do łazienki?
Przy projekcie łazienki wybór armatury często zostawiamy na sam koniec. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ konkretne rodzaje baterii, a także sposób ich montażu, wpływają często na konieczność dopasowania do nich pozostałego wyposażenia łazienki. Kiedy już wszystko wybierzemy, może okazać się, że armatura, która nam się podoba, nie pasuje do wcześniej wybranego wyposażenia łazienki albo po prostu nie można jej zamontować ze względów technicznych.

Dlatego baterie umywalkowe i wannowe trzeba wybierać równocześnie z pozostałymi elementami wystroju łazienki – wliczając w to nie tylko umeblowanie, ale także sposób wykończenia.

Baterie umywalkowe – rodzaje
Do wyboru mamy kilka rodzajów baterii, zarówno umywalkowych, jak i wannowych. Różnią się one zarówno swoją konstrukcją, jak i sposobem montażu. Ze względu na rodzaj instalacji baterie umywalkowe i wannowe dzielimy na:
  • baterie podtynkowe – mocowane pod tynkiem
  • baterie natynkowe – tradycyjne baterie instalowane na ścianie
  • baterie umywalkowe – mocowane do umywalki
  • baterie mocowane do blatu
Natomiast podział baterii pod względem rodzaju ich konstrukcji wygląda tak:
  • baterie dwuuchwytowe (z kurkami)
  • baterie jednouchwytowe (z mieszaczem)
  • baterie bezdotykowe (na fotokomórkę)
  • baterie termostatyczne (z termostatem)
Oprócz tego baterie różnią się od siebie designem oraz długością wylewki. Przy czym warto pamiętać, że baterie jednouchwytowe, które są obecnie niezwykle popularne, zapewniają również mniejsze zużycie wody. Nawet do 30 procent! I jeśli zależy nam na ekonomicznych czynnikach czy ochronie środowiska, to warto wybrać baterię umywalkową o tego typu konstrukcji.


Jakość wykonania baterii
Inną ważną rzeczą, o której czasami nie myślimy wybierając baterie umywalkowe i wannowe, jest jakość wykonania baterii. Niestety, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że jednak jest to istotne, dopiero wtedy, kiedy użytkowanie i utrzymanie baterii w czystości, zaczyna sprawiać problemy. Tanie baterie niestety mają tendencję do awarii oraz zachodzenia osadami z mydła i wody. Czyszczenie takiej armatury jest uciążliwe i tak naprawdę z czasem przestaje dawać zadowalające efekty.

Wyższa cena markowych baterii wynika z tego, że do ich produkcji zastosowano komponenty o lepszej jakości i zazwyczaj są one pokrywane także specjalnymi powłokami, które chronią baterie przed korozją, osadami, a także uszkodzeniem w wyniku np. szorowania.

Dlatego też, jeśli chcemy kupić armaturę na lata, to naprawdę nie warto na niej oszczędzać. W perspektywie czasu zakup ten po prostu się zwróci. Zarówno pod względem wygody użytkowania i utrzymania czystości, jak i braku konieczności wymiany baterii na nową po roku czy dwóch od jej zakupu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy