Reklama

Dom

Kulfik – drzewko dobre również do uprawy w donicy

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 05.10.2020
51768_kuflik
Share
Udostępnij
Puszyste czerwone kwiaty czynią kuflik (Callistemon) drzewkiem wyjątkowo urodziwym. Można nim ubarwić ogród, ale także taras czy balkon, ponieważ nadaje się do uprawy w doniczce. 

Przez niektórych zwany drzewem wyciorowym, ze względu na puszyste kwiaty, do złudzenia przypominające szczoteczkę do czyszczenia butelek. Długie, czerwone i puszyste kwiaty kwitną od czerwca do jesieni. Nie pachną ale i tak są bardzo atrakcyjne. Na końcach czerwonych pręcików wyrastają żółte pylniki. Liście kuflika wyrastają z rozgałęzionych pędów, są lancetowate, skórzaste i zimozielone. Roślina pochodzi z południowo-wschodniej Australii, a u nas można uprawiać ją w doniczkach. Tak hodowana dorasta do 2 m wysokości.
 
W handlu można kupić nasiona do wysiewu lub młode drzewka w formie piennej  lub płaczącej. Jeśli jest możliwość pobrania pędów wierzchołkowych z większej rośliny, wówczas można ściąć je i włożyć do wody lub do mieszanki odkwaszonego torfu z piaskiem. Młode rośliny potrzebują wilgotnego powietrza, dlatego słoik z sadzonkami lub doniczkę, wsadzamy do delikatnie perforowanego woreczka i systematycznie podlewamy.
 
Kuflik najlepiej rośnie na osłoniętych od wiatru i jasnych stanowiskach, ale nie w pełnym słońcu. Wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśniej, najlepiej z dodatkiem kompostu. Do doniczki na dno zawsze dodajemy warstwę drenażową (8-10cm). Do podlewania używamy miękkiej wody, ale uważamy, aby jej nadmiar nie gromadził się na podstawce, gdyż może prowadzić to do zagniwania korzeni. Kuflik nie lubi ani suszy ani zalewania bryły korzeniowej. 
 
Wiosną rozpoczynamy nawożenie nawozem do roślin kwitnących i kontynuujemy je przez cały okres kwitnienia. Gdy kwiatostany zaczną zasychać, przycinamy pędy i nadajemy ładny kształt roślinie. Zimą kuflik przechodzi okres spoczynku, stąd konieczność zapewnienia chłodu: 6 do 8şC. W tym czasie ograniczamy podlewanie i nie nawozimy rośliny. Aby roślina dobrze przezimowała koniecznie ustawiamy ją w jasnym pomieszczeniu. Kuflika przesadzamy co kilka lat, a co roku wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy