Reklama

Dom

Jakie drzewko na choinkę? Może sosna?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 21.12.2020
52366_sosna
Share
Udostępnij
Na choinkę najchętniej Polacy wybierali jodłę białą lub świerk pospolity. A co powiedzielibyście na sosnę?

Jak co roku, możemy kupić drzewka w doniczkach lub cięte. Jednak coraz większą popularnością cieszą się te w doniczkach, które po świętach można posadzić w ogrodzie. W ofercie znajdziemy tradycyjnie jodłę białą, koreańską i kalifornijską oraz świerka pospolitego i klującego w odmianach. 
 
Kupujący coraz częściej pytają o sosnę, stąd w ofercie sklepów znajdziemy ciekawe odmiany sosny: wejmutki, czarnej żółtej, koreańskiej lub bośniackiej. W doniczkach możemy również kupić przyozdobione odmiany kolumnowe jałowców, iglaki szczepione na pniu oraz sosny, które po świętach także można posadzić w ogrodzie.  
 
Wybór drzewka to kwestia gustu i miejsca w mieszkaniu. Jednak zasady pielęgnacji dla wszystkich są jednakowe: w pomieszczeniu, w którym postawimy drzewko, powinno być chłodniej, tak do 18 stopni C, a powietrze powinno być nawilżane. Rośliny podlewamy systematycznie, żeby nie uschły. Drzewka zawsze stawiamy jak najdalej od kaloryfera i poza zasięgiem małych dzieci i domowych zwierząt. W pniach ciętych drzewek warto nawiercić kilka otworów i dodatkowo umieścić drzewka w stojaku z pojemnikiem na wodę. Woda będzie parować i nawilżać oraz schładzać powietrze. Drzewka ubieramy według własnych upodobań ale ozdoby ekologiczne i robione wspólnie  dziećmi i wnukami zawsze są w modzie. 
 
Dla minimalistów z tradycjami proponujmy gałązkę jodłową do powieszenia na ścianie i obowiązkowo jemiołę, bo bez jemioły rok jest goły. Ciekawie prezentują się kuliste formy iglaków szczepione na pniu. Na choince wcale nie musi być dużo ozdób, czasem wystarczy jedna czerwona kokarda.
 
Niezależnie od tego, jakie drzewko wybierzemy ważne, żeby być razem w te święta, nawet jeśli tylko za pośrednictwem telefonu. 
 
Najmniejsze 40-60 cm świerki w doniczce kupimy już za 30 zł. Cięte jodły o wysokości 120- 170 cm od 50 zł. Im drzewko wyższe, tym droższe. Drzewka kupujmy od sprawdzonych sprzedawców, posiadających pozwolenie na handel ciętymi drzewkami. Mając przy sobie paragon lub inny dowód zakupu nie narazimy się na kary finansowe w przypadku kontroli np. przez straż leśną.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy