Reklama

Ludzie

Rzeszów wyróżni 2 profesorów i 2 sportowców. Lech Wałęsa na później

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 22.12.2016
30619_glowne
Share
Udostępnij
Profesorowie Tadeusz Markowski i Tadeusz Pomianek oraz były żużlowiec i mistrz paraolimpijski Rafał Wilk zostali zgłoszeni do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Siatkarz Krzysztof Ignaczak ma otrzymać tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa. Kapituła zaakceptowała już te kandydatury; ostateczna decyzja należy do Rady Miasta.

Te nazwiska nie są niespodzianką: to, że wpłynęły wnioski dotyczące akurat tych osób, ujawnił jeszcze na początku listopada, podczas sesji Rady Miasta, na której zmieniono przepisy dotyczące nadawania przez miasto honorowych wyróżnień, jeden z radnych z klubu Rozwój Rzeszowa. Wzbudziło to wtedy protesty niektórych radnych, których zdaniem informacja ta została upubliczniona przedwcześnie.

Te cztery osoby zostały już zaakceptowane przez kapitułę, którą kieruje przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec. Jak nas poinformował przewodniczący, wniosek w tej sprawie, w formie projektu uchwały, został skierowany na sesję Rady Miasta, która ma się odbyć 30 grudnia br. Czasu jest niewiele, bowiem uroczysta gala, na której zostaną wręczone wyróżnienia, odbędzie się 19 stycznia 2017 r., w rocznicę nadania Rzeszowowi praw miejskich.

Prof. Tadeusz Markowski, inżynier i konstruktor, urodził się w Zielonej Górze, ale uczył się w Rzeszowie (Technikum Mechaniczno-Elektryczne, Wyższa Szkoła Inżynierska – dzisiejsza Politechnika). Z tą uczelnią związał całą swą karierę zawodową. Rektor Politechniki Rzeszowskiej przez dwie kadencje (1999-2005) oraz ponownie od 2016 r.

Prof. Tadeusz Pomianek ukończył AGH w Krakowie i Francuski Instytut Zarządzania. Jest specjalistą z zakresu organizacji i zarządzania. Prezes zarządu Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości; autor programu stypendialnego, za które SPP otrzymało w 2000 r. nagrodę w konkursie Pro Publico Bono. Długoletni rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie; obecnie prezydent tej uczelni.

Pochodzący z Łańcuta Rafał Wilk, były żużlowiec, to obecnie utytułowany paraolimpijczyk. Największe sukcesy w speedwayu odnosił w drużynie Stali Rzeszów; startował też w Krośnie. W 2006 r. podczas meczu ligowego w Krośnie miał wypadek, w wyniku którego stracił władzę w nogach i zakończył karierę żużlową. Nie zrezygnował jednak ze sportu: w 2010 r. zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych mono ski oraz kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym, tzw. handbike. W tej ostatniej dyscyplinie zdobył trzy złote i jeden srebrny medal na paraolimpiadach w Londynie (2012) i Rio (2016). Jest też m.in. dwukrotnym mistrzem świata.

Korzenie siatkarza Krzysztofa Ignaczaka znajdują się w Wałbrzychu, ale przez ostatnie 9 lat był on podporą drużyny Asseco Resovii, z którą odnosił ogromne sukcesy (m.in. 3-krotne mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski). Kilkanaście lat grał w siatkarskiej reprezentacji Polski, z którą m.in. zdobył mistrzostwo świata w 2014 r. Wielokrotnie wyróżniany tytułem najlepszego zawodnika na różnych pozycjach w Polsce i na rozmaitych prestiżowych turniejach. W 2016 r. zakończył karierę zawodniczą.

Kapituła nie rozpatrywała zgłoszonej przez podkarpacki KOD kandydatury Lecha Wałęsy. – Będzie ona rozpatrywana w późniejszym terminie, ale jeszcze nie wiadomo kiedy – informuje szef Rady Miasta. Tłumaczy to m.in. krótkim czasem – uroczystość 19 stycznia wymaga wielu przygotowań. O drugim, pewnie istotniejszym powodzie, słyszymy od jednego z radnych PiS – prawdopodobnie uznano, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w Sejmie nie jest to najlepszy czas do forsowania kontrowersyjnej kandydatury byłego prezydenta.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy